Zamek Dunajec w Niedzicy - Największa atrakcja Pienin
Zamek Dunajec w Niedzicy to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu Spisz, znajdującego się w południowej Polsce. Imponujący budynek zachwyca nie tylko swoją architekturą i położeniem, lecz również rozpala wyobraźnię licznymi legendami, które się z nim wiążą.
Jeśli wybierasz się na wycieczkę w Pieniny, Zamek w Niedzicy zdecydowanie powinien znaleźć się na Twojej liście atrakcji. Dowiedz się więcej o tej fascynującej budowli!
Historia Zamku w Niedzicy
Zamek w Niedzicy, znany również jako Zamek Dunajec, to średniowieczna forteca, położona na południu Polski, w pobliżu miasta Niedzica. Budowlę wzniesiono na stromym wzgórzu nad Dunajcem, co sprawia, że z zamku roztacza się wspaniała panorama na rzekę i całą okolicę.
Dowiedz się więcej o architektonicznej perle Pienin
Historia zamku w Niedzicy rozpoczyna się w roku 1310, a jego powstanie zawdzięczamy Węgrom. Został on bowiem wybudowany w XIV wieku przez Kokosza z rodziny Berzeviczych, wywodzącej się z węgierskiej szlachty. Przez wieki forteca zmieniała właścicieli, którzy poddawali ją licznym rekonstrukcjom i przebudowom.
Jednym z najsłynniejszych właścicieli niedzickiego zamku była węgierska rodzina szlachecka, Horvath-Stansiths. Jej członkowie nabyli budynek w XVIII wieku. Odegrali oni znaczącą rolę w historii regionu oraz dokonali przebudowy fasady i wnętrza zamku. Następnie, w XIX wieku, budynek, drogą dziedziczenia, przeszedł w ręce rodziny Salamon.
Podczas II Wojny Światowej zamek znalazł się w rękach Nazistów, którzy wykorzystywali go jako więzienie i miejsce tortur. Po wojnie budynek popadł w zapomnienie i zaczął niszczeć, ale w późniejszych latach został odnowiony i urządzono w nim muzeum.
Obecnie Zamek w Niedzicy to ciesząca się dużą popularnością atrakcja turystyczna i charakterystyczny punkt krajobrazu Pienin. Zwiedzający mogą w nim podziwiać piękną średniowieczną architekturę oraz dowiedzieć się więcej o historii Polski.
Architektura i wygląd zamku
Zamek w Niedzicy to fascynujący przykład architektury średniowiecznej, który, za sprawą licznych właścicieli i rekonstrukcji, przyciąga uwagę historyków sztuki ciekawym stylem.
Forteca składa się z dużego, głównego budynku wzniesionego na planie prostokąta, który został otoczony wałami obronnymi i licznymi wieżami. Lokalizacja na szczycie stromego wzgórza skierowanego w stronę rzeki Dunajec sprawia, że lokalizacja jest doskonała z punktu widzenia strategicznego, a przy tym zapewnia malownicze widoki.
Główny budynek zamku to prawdziwa mozaika stylów, uwzględniająca architekturę takich epok, jak gotyk, renesans i barok. Fasada wyróżnia się grubymi, kamiennymi ścianami, wąskimi oknami oraz imponującymi wieżami, charakterystycznymi dla architektury średniowiecza.
Zachęcamy do sprawdzenia TOP 5 atrakcji dla dzieci w Szczawnicy
Wewnątrz zamku można podziwiać doskonale zachowane, pięknie zdobione komnaty, w tym kaplicę, salę rycerską i kwatery mieszkalne. Wystrój zamku odzwierciedla gust i styl wszystkich zamieszkujących go przez wieki rodzin szlacheckich.
Architektura Zamku w Niedzicy to swoisty testament oraz świadectwo jego niezwykle długiej i fascynującej historii.
Zamkowe legendy - Panna Niedzicka, wakacje z duchami, skarb i... Inkowie?
Legendy związane z zamkiem są o tyle fascynujące, że tkwi w nich ziarno prawdy. Podobno jeden z właścicieli zamku, Sebastian z Berzeviczych, w swoich podróżach dotarł aż do Ameryki Południowej, gdzie poślubił inkaską księżniczkę. Ze związku na świat przyszła dziewczynka, Umina, która następnie również wyszła za mąż za mężczyznę - księcia Inków.
Sebastian był zaangażowany w powstanie Inków przeciwko Hiszpanom. Rewolta niestety upadła, a szlachcic wraz z córką i zięciem wrócił do Polski. Podobno wraz z częścią legendarnego inkaskiego skarbu. Tutaj też na świat przyszedł jego wnuk, Unaks.
Niestety, i w ojczyźnie podróżnikom nie sprzyjał los. Mąż Uminy został zamordowany. A do tego pewnej nocy na zamek wdarli się zamaskowani napastnicy - podejrzewa się, że byli to hiszpańscy konkwistadorzy, którzy ścigali królewskich zbiegów. Prawdopodobnie poszukiwali maleńkiego Unaksa.
Chłopczyk został ukryty przez wierną służbę, ale ofiarą intruzów padła Umina. Zrozpaczony Sebastian, który przebywał poza zamkiem, po powrocie podobno pochował ukochaną córkę w srebrnej trumnie wraz ze skarbem.
Mały Unaks został adoptowany przez wuja, bratanka dziadka, i wychowywał się na jego dworze jako Antoni Unaks. Cały akt został usankcjonowany testamentem zapisanym w dwóch kopiach, w tym jedną sporządzoną inkaskim pismem węzełkowym. Dokument odnalazł podobno potomek Unaksa, Andrzej Benesz, ale przekazał go delegacji z Ameryki Południowej. Co do Uminy, jej duch podobno wciąż nawiedza zamkowe komnaty jako Panna Niedzicka.
Legendarny zamek był również scenografią filmową, to tutaj kręcono słynny serial dla młodzieży "Wakacje z duchami"!
Turystyka i zwiedzanie
Jeśli masz ochotę zwiedzić zabytkowy Zamek w Niedzicy, możesz zrobić to przez cały rok! W sezonie, od 1 maja do 30 września, muzeum czynne jest w godzinach od od 9:00 do 19:00. Poza sezonem - od 9:00 do 16:00. Bilet normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 19. Dodatkowo, za jedyne 7 zł, można zwiedzić zamkowy spichlerz.
Warto również dodać, że co odważniejsi turyści, niebojący się zamkowych duchów, mogą spędzić na zamku noc! Na terenie kompleksu działa hotel, oferujący zakwaterowanie w doskonale zachowanych komnatach.