Królowa Pienin zaprasza – zimowe atrakcje Szczawnicy
Jest miastem stosunkowo niewielkim i młodym – mieszka tu trochę ponad 5 tysięcy osób, a prawa miejskie posiada od niecałych sześćdziesięciu lat. Jednak walory uzdrowiskowe Szczawnicy słynne były już wiele wieków temu – pierwsze wzmianki pisemne na ten temat pochodzą z wieku XVI.
Dzisiaj Szczawnica jest jednym z najważniejszych w Polsce uzdrowisk. Ale o walorach miejsca przesądzają nie tylko lecznicze źródła i specyficzny mikroklimat – tu każdy, bez względu na wiek i zasobność portfela, znajdzie dla siebie wyjątkowe atrakcje.
Lecznicze źródła Królowej Polskich Wód
Królowa Polskich Wód – to miano zasłużenie od lat nosi Szczawnica. Bogactwo szczaw – dwunastu źródeł kwaśnych wód z domieszką wodorowęglanów, sodu, jodków, bromków, licznych minerałów i mikroelementów zaczęto eksploatować w wieku XIX, gdy Szczawnica była własnością rodziny Szalayów – pierwsze, najstarsze źródło od roku 1810 nosi imię Józefina na cześć Józefiny Szalayowej.
Picie szczaw jest elementem terapii uzdrowiskowej przy licznych schorzeniach układu oddechowego – przez lata ośrodek przyjmował na leczenie głównie górników i hutników. Dzisiaj z dobrodziejstwa wód mogą korzystać zarówno chorzy, jak i wszyscy chcący poprawić swoje samopoczucie czy kondycję zdrowotną. Większość peerelowskich sanatoriów to dzisiaj prywatne ośrodki kuracyjne, gdzie poziom usług balneologicznych jest na najwyższym światowym poziomie.
Wodę szczawnicką najlepiej popijać w miłym towarzystwie w pięknej Pijalni Wód znajdującej się w centrum Parku Zdrojowego – zabytkowy budynek pijalni to duma Szczawnicy – warto go odwiedzić nie tylko ze względu na źródła mineralne.
Szczawnickie atrakcje zimowe
Szczawnica leży w dolinie między Pieninami, a Beskidem Sądeckim. Dookoła widoki niezwykłe – Pieniny nie należą do gór wysokich, ale są na pewno najpiękniejszymi górami w Polsce. Zimowy krajobraz Pienin warto podziwiać podczas spacerów – liczne trasy wytyczone dla spacerowiczów mają zróżnicowane poziomy trudności i różną długość, więc każdy znajdzie trasę adekwatną do swoich możliwości fizycznych. Szczególnie polecana jest trasa wiodąca z centrum wzdłuż potoku Grajcarek – dopływu Dunajca. Warto wybrać się na przechadzkę tak zwaną Trasą Pienińską oraz zobaczyć urokliwy rezerwat przyrody Biała Woda. Ciekawe krajobrazowo są również trasy na Bryjankę oraz do Wąwozu Homole.
Gdzie na narty w okolicach Szczawnicy?
Miłośnicy śniegu i sportów uprawianych zimą zakochają się w infrastrukturze stworzonej dla narciarzy. Wokół Szczawnicy wybudowano kilka ośrodków z doskonale przygotowanymi trasami zjazdowymi oraz z wyciągami orczykowymi i krzesełkowymi. Przy ośrodkach funkcjonują wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, punkty serwisowe, liczne bary, restauracje i kawiarnie. Wykupując karnety całodzienne można spędzić czas na uprawianiu sportu lub mniej aktywnym wypoczynku w okolicach tras zjazdowych – karnety dzienne lub tygodniowe mają korzystne ceny. Ośrodki narciarskie godne polecenia to Palenica (3600 m tras na stokach Palenicy i Szafranówki) oraz Arena Narciarska Jaworki Homole znajdująca się około 5 km od centrum miasta. Oba ośrodki dysponują najlepszymi warunkami zjazdowymi i bogatą infrastrukturą. Gdy brakuje śniegu stoki są dośnieżane sztuczne – gruba pokrywa śniegu jest gwarancją bezpieczeństwa. Z tras można korzystać do późnych godzin wieczornych – są doskonale oświetlone.
Termy w pobliżu Szczawnicy
Jeśli wśród odwiedzających Szczawnicę zimą znajdują się miłośnicy kąpieli w ciepłych źródłach, tu znajdą również atrakcje dla siebie. Wprawdzie w samym ośrodku nie ma term, ale w promieniu 50 kilometrów można znaleźć wiele ośrodków oferujących kąpielne w termach. Warto skorzystać z oferty Bukowiny, Szaflarów, Białki Tatrzańskiej lub ośrodków leżących po słowackiej stronie.
Nie tylko zimą turysta żyje
Atrakcje zimowe są ważne, ale każdy turysta musi gdzieś spać i jeść. Spać – najlepiej wygodnie, jeść – smacznie, a jedno i drugie za niewygórowaną cenę. Miejsc noclegowych w Szczawnicy jest wiele, o różnym poziomie standardu, a co za tym idzie w różnej cenie. Większość hoteli i pensjonatów ma udogodnienia dla rodzin z dziećmi; bez problemu można również zabrać ze sobą zwierzęta domowe. Na terenie Szczawnicy i w okolicach można znaleźć miejsca noclegowe w rodzinnych małych pensjonatach lub na kwaterach, albo luksusowe apartamenty w SPA – każdy ma wybór w zależności od preferowanego modelu spędzania wczasów.
Miejsc oferujących smaczne, regionalne potrawy jest również wiele. Wykupując noclegi bez opcji wyżywienia mamy szansą spróbować dań codziennie z innej kuchni – to może być ciekawy eksperyment kulinarny.
Jeśli ktoś tęskni za wielkomiejskimi udogodnieniami może skorzystać z oferty miejscowego kina „Pieniny” lub wybrać się na koncert czy wystawę do Miejskiego Ośrodka Kultury. Tu szczególnie warto zajrzeć podczas ferii zimowych – dom kultury oferuje mnóstwo atrakcyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży.