Cerkiew w Szlachtowej — zwiedzanie i inne ważne informacje
Cerkiew w Szlachtowej jest często pomijana przez turystów, którzy przyjeżdżają w Pieniny przede wszystkim po to, aby pochodzić po górach. Tymczasem dawną łemkowską cerkiew greckokatolicką można zwiedzać, zarówno indywidualnie, jak i w grupach z przewodnikiem. Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.
Cerkiew w Szlachtowej — podstawowe informacje
Cerkiew w Szlachtowej (a dokładnie Cerkiew Opieki Matki Bożej) to dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka w Polsce wzniesiona w miejscowości Szlachtowa (województwo małopolskie), najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku. Stara cerkiew została w 1946 roku przejęta przez kościół rzymskokatolicki i obecnie jest wykorzystywana jako kościół parafialny pw. Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej.
Cerkiew w Szlachtowej warto uwzględnić podczas planowania urlopu w Pieninach między innymi ze względu na zachwycającą architekturę. Budowlę wzniesiono na planie równoramiennego krzyża, uwagę zwracają trzy duże, ośmioboczne wieże z kopulastym sklepieniem, zawieszone na kamiennych blokach o cylindrycznym kształcie (tzw. tamburach).
Wnętrza tej atrakcji turystycznej Pienin także zachwycają. W środku znalazła się polichromia figuralna z 1919 roku, dzieło malarzy ze Szkoły Lwowskiej, ze scenami z Nowego Testamentu. Wnętrza cerkwi w Szlachtowej zdobią również piękne freski, przedstawiające między innymi Boże Narodzenie oraz Zwiastowanie. Warto przyjrzeć się bliżej także tzw. ikonostas, czyli przegrodzie pokrytej ikonami, która znajduje się pomiędzy prezbiterium i nawą przeznaczoną dla wiernych. Ozdobna ściana wywodzi się z tradycji bizantyńskiej, spotyka się ją we wschodnich Kościołach chrześcijańskich. W tym przypadku ikonostas wykonano na płótnie.
Inne ciekawe elementy polskiej cerkwi to także:
- ambona z XVIII wieku, ozdobiona postaciami czterech Ewangelistów wykonanymi w stylu tzw. chłopskiego baroku;
- mozaika „Dobrego Pasterza" na zewnętrznej ścianie kościoła, zaprojektowana i wykonana przez księdza Leopolda Bandurskiego;
- ołtarz z tabernakulum z XIX wieku w kształcie świątyni;
- obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z 1976 roku, namalowany przez księdza Leopolda Bandurskiego;
- dzwonnica w stylu bizantyjskim, pochodząca z 1922 roku, wbudowana w ogrodzenie placu przykościelnego.
Cerkiew w Szlachtowej — lokalizacja, dojazd, parking
Cerkiew w Szlachtowej znajduje się pod adresem ul. Jana Pawła II 27, 34-460 Szczawnica. Do kościoła można się łatwo dostać pieszo z centrum Szlachtowej (w około 10 minut). Jeśli poruszamy się busikami, które kursują pomiędzy Krościenkiem nad Dunajcem i Szczawnicą, a Jaworkami, musimy wysiąść w połowie drogi, we wsi Szlachtowa. Jeśli chodzi o dojazd autem, ze Szczawnicy dostaniemy się tam w mniej niż 10 minut, z Czorsztyna w około 25 minut, a z dalszych miejscowości, jak np. Nowy Sącz czy Rabka-Zdrój, w niewiele ponad godzinę.
Cerkiew w Szlachtowej — informacje dla zwiedzających
Cerkiew w Szlachtowej jest obecnie wykorzystywana jest jako kościół katolicki. W każdą niedzielę, o godzinie 7:00 oraz 11:00 odbywają się tam msze święte. Dodatkowo w ostatnią niedzielę maja przypada doroczny odpust. Kościół można zwiedzać przed i po nabożeństwach, jeśli jednak grupa jest liczna, wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny. Aktualne informacje na temat zwiedzania można znaleźć na stronach internetowych parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Pośredniczki Łask w Szlachtowej: http://www.szlachtowa.pl.
Inne polecane atrakcje turystyczne Pienin, które warto odwiedzić podczas urlopu
Wycieczkę do cerkwi w Szlachtowej warto połączyć z innymi atrakcjami turystycznymi Pienin. Ze Szlachtowej można się szybko dostać do okolicznych miejscowości, takich jak np. Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Wielki Lipnik czy Jaworki. Tym samym jednego dnia można zwiedzić zarówno kościół, jak i:
- wąwóz Homole - kanion można pokonać w około pół godziny, jest on pełen uroczych kładek i tajemniczych formacji skalnych. Po przejściu wąwozu warto udać się dalej, ku Kamiennym Księgom oraz na polanę, na której funkcjonuje tradycyjna góralska bacówka;
- Wysoki Wierch - Szlachtowa stanowi idealną bazę wypadową na szczyt oferujący przepiękne, panoramiczne widoki. Uwzględniając to miejsce w planach trzeba się jednak liczyć z tym, że spacer w jedną stronę zajmie około 2 godzin;
- Szczawnicę - jeśli zwiedzanie cerkwi chcemy połączyć nie z chodzeniem po górach, a spokojnymi spacerami po mieście, uzdrowiskowa miejscowość Szczawnica wpisuje się idealnie w takie plany.
W sezonie letnim warto zapewnić całej rodzinie niezapomnianą atrakcję w postaci spływu Dunajcem z flisakami. Bilety można nabyć w kasach biletowych, które znajdują się na przystaniach flisackich w Sromowcach Wyżnych oraz w Sromowcach Niżnych. Planując zwiedzanie cerkwi w Pieninach jednego dnia razem ze spływem pamiętajmy jednak, że przeprawa trwa aż 2-3 godziny. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie czasu tak, aby z jednej atrakcji skorzystać od razu po śniadaniu, natomiast na drugą pójść w okolicach południa. Zwieńczeniem udanego urlopu w Pieninach może być lunch lub obiadokolacja w Szczawnicy, w restauracji schroniska PTTK Orlica, która serwuje tradycyjne dania z kuchni polskiej i pienińskiej.