Dobszyńska Jaskinia Lodowa - Przyrodniczy unikat w Słowacji
Dobszyńska Jaskinia Lodowa położona na terenie parku Słowacki Raj jest unikatem na skalę światową. Poza obszarem Alp, w Europie nie ma jaskiń z tak grupą pokrywą lodową (nawet powyżej 25 m!) i mających tak spektakularny wygląd, jak ten słowacki skarb wpisany w roku 2000 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa - adres
049 71 Stratená-Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Słowacja
Dobszyńska Jaskinia Lodowa – położenie
Dobszyńska Jaskinia Lodowa usytuowana jest na Słowacji w województwie koszyckim powiat Rožňava. Jest to obszar Krasu Spisko – Gemerskiego wchodzącego w skład rezerwatu Stratena będącego częścią Parku Narodowego Słowacki Raj.
W ujęciu geologicznym Jaskinia Dobszyńska jest częścią systemu Jaskini Strateńskiej, szacowanego na 23 tysiące metrów długości.
Wejście do Jaskini Lodowej znajduje się na północno-zachodniej stronie zbocza góry Duča (wysokość szczytu 1242 m, wejście na wysokości 969 m n.p.m.). Od doliny rzeki Hnilec, płynącej przez rezerwat, do wejścia jest oko. 130 metrów.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa – dojazd
Jadąc z Zakopanego do jaskini należy kierować się drogą 961 w kierunku Poronina; następnie na Bukowinę drogą 960 i DK 47 w kierunku granicy – przejście na Łysej Polanie.
Od granicy przejazd słowackimi drogami 66 do skrętu w prawo za Tatranską Kotliną w drogę 537; przy Tatranskiej Lomnicy skręt w lewo w drogę 540 obrać kierunek na Wielką Łomnicę lub Poprad. Przy Wielkiej Łomnicy skręt w prawo na Poprad i drogą 66 dalej na południe do skrętu w lewo w drogę 67. To właśnie przy tej drodze znajduje się wejście do Jaskini Lodowej – na pewno nie przegapimy, bo parking przy jaskini jest bardzo dobrze oznakowany.
Cała trasa z Zakopanego liczy około 99 km i jeśli na ma natężenia ruchu można ją przejechać w 1 godzinę i 50 minut.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa – parking
Parking przy Jaskini Dobszyńskiej jest duży i wygodny, ale dość drogi – trzeba liczyć się z wydatkiem około 8 euro. Warto sprawdzić drogę przed lub za parkingiem – są tu liczne zatoczki, które czasem są wolne i spokojnie auto może tu parkować za darmo przez kilka godzin.
Do Jaskini Dobszyńskiej dotrzeć również komunikacją publiczną. Bezpośrednich połączeń autokarowych czy kolejowych nie ma, ale z przesiadką w Popradzie lub Roznavie każdy poradzi sobie bez problemu.
Warto również sprawdzić oferty biur podróży, które za niewygórowaną cenę organizują wycieczki do Słowackiego Raju i Dobszyńskiej Jaskini Lodowej.
Jaskinia Lodowa – godziny otwarcia
Jaskinia Dobszyńska dostępna jest dla zwiedzających od 15 maja do 30 września. Pracuje we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałku.
W maju i we wrześniu do jaskini można wejść w czterech turach: 9.30, 11.00, 12.30, 14.00.
Latem (czerwiec, lipiec, sierpień) jest osiem wejść od 9.00 do 16.00 co godzinę. Czasem, ze względu na bardzo dużą liczbę turystów przyspiesza się godziny wejścia, więc trzeba mieć to na uwadze przy planowaniu zwiedzania o konkretnej godzinie.
Jaskinia Lodowa – cennik, bilety
Wejście jest biletowane, a ceny nie należą do niskich.
- Dorośli – 8 euro
- Dzieci (7-15 lat) oraz inwalidzi – 4 euro
- Studenci i seniorzy (powyżej 60 lat) – 7 euro
- Wejście indywidualne poza godzinami otwarcia – 50 euro
- Zezwolenie na fotografowanie lub filmowanie – 10 euro.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa – zwiedzanie
Po zaparkowaniu pojazdu trzeba przejść około 1 km do kas biletowych – zajmuje to około 20 minut. Przed wejściem do jaskini będzie niewielki, ale nieco wymagający odcinek przewyższenia – 130 m, które dzielą wejście od doliny Hnilca.
Po zaopatrzeniu się w bilety należy poczekać na przydzielenie przewodnika – do jaskini nie wolno wchodzić bez jego opieki. Potem czeka nas pełna emocji wędrówka oblodzonymi korytarzami jaskini. Dla zwiedzających przygotowano trasę o długości około 500 m, która w większości prowadzi po stabilnych metalowych pomostach i ścieżkach.
Oblodzenie jaskini Dobszyńskiej znajdującej się na stosunkowo niewielkiej wysokości – choćby w porównaniu z lodowymi jaskiniami w Alpach, utrzymuje się przez cały rok dzięki temu, że zaraz po wejściu korytarze jaskini opadają ostro w dół, co uniemożliwia dopływ światła słonecznego i nagrzewanie ścian jaskini.
Utrzymywaniu się lodowej warstwy naskalnej sprzyja także usytuowanie wejścia od strony północnej – wiejące z tego kierunku zimą ostre wiatry wpadając do jaskini Dobszyńskiej przynoszą mroźne powietrze, które opada w dół, zatrzymuje się i skutecznie chłodzi wnętrze lodowej jaskini. Pokrywa lodowa jest praktycznie cały rok niezmienna i w najgrubszych miejscach wynosi 26,5 metra tworząc na skalnych ścianach fantazyjne formacje lodowe.
Podczas zwiedzania przechodzi się przez zlodowaciałą Salę Małą i Wielka, Korytarz Ruffiniego, Komorę Zawaloną. W części bez lodu dostępne są dla turystów: Sala Kroplowa, Sala Biała, Komora Sucha, Piekło, Kroplowa Piwnica.
Jaskinia Dobszyńska, zwana kiedyś „Lodową Dziura”, została zdobyta opisana w 1870 roku. Dość szybko udostępniono ją zwiedzającym i jeszcze w XIX wieku zainstalowano tu oświetlenie elektryczne – Jaskinia Dobszyńska była pierwszą na świecie jaskinia oświetlaną w ten sposób.
Długość jaskini to 1491 m, a głębokość 112 m. Ilość lodu szacowana jest na 110 tysięcy metrów sześciennych. W Dobszyńskiej Jaskini Lodowej swoje stanowisko ma 12 gatunków nietoperzy – część z nich traktuje jaskinię jako miejsce zimowania.
W latach powojennych w jaskini zezwalano na jazdę na łyżwach w miesiącach letnich. Oblodzone sale jaskini były miejscem wykorzystywanym do treningów przez czechosłowackich łyżwiarzy figurowych i szybkich.
Jaskinia Dobszyńska – porady praktyczne
Do zwiedzania Dobszyńskiej Jaskini Lodowej trzeba się przygotować – wejście w środku upalnego dnia w lekkim ubraniu nie jest polecane, nawet morsom. Średnia temperatura w Jaskini Dobszyńskiej waha się między 0,8 do 3,5 stopnia w części bez lodu i minus 3,9 do minus 0,2 stopnia w części oblodzonej. Konieczne jest więc zabranie ciepłych kurtek lub polarów. Za względu bezpieczeństwa należy zaopatrzyć się w stabilne obuwie kryjące całą stopę – obuwie sportowe sprawdza się doskonale. Lekkie klapki czy sandałki nie nadają się do śliskich, oblodzonych miejsc, których na trasie jest sporo.
Osoby z problemami zdrowotnymi powinny po wejściu do Lodowej Jaskini Dobszyńskiej zatrzymać się na chwilę i kilka razy spokojnie, ale głęboko odetchnąć chłodnym powietrzem – różnica temperatur jest znaczna i może wywołać wstrząs termiczny!
Dla miłośników fotografii oraz tych, którzy chcą mieć pamiątkowe zdjęcie zrobione pod ziemią, informacje nie są optymistyczne. Za możliwość fotografowania lub filmowania płaci się 10 euro - osoby upoważnione do fotografowania oznakowane są specjalną naklejką umieszczaną na ręce lub ubraniu po wykupieniu pozwolenia.
Fotografowanie lub filmowanie można wykonywać wyłącznie bez użycia statywu. Przy dość słabym oświetleniu jaskiniowych pomieszczeń dla uzyskania dobrej jakości zdjęć konieczny jest dłuższy czas naświetlania, a ten bez statywu trudno osiągnąć. W dodatku tłum turystów nie bardzo pozwala na dłuższe zatrzymanie się na sesję zdjęciową, a przewodnik pogania i każe przechodzić do przodu. Lepiej więc rozważyć, czy wydatek 10 euro na pozwolenie jest zasadny.
Nie warto próbować fotografowania telefonem czy aparatem bez pozwolenia – przewodnicy bardzo tego pilnują. Pozostaje nam pamiątkowe zdjęcie na zewnątrz Lodowej Jaskini Dobszyńskiej.