Góra Żar — szlak z Dursztyna — opis i wskazówki dla turystów
Góra Żar (Branisko) w Pieninach jest dostępna dla turystów przez cały rok, co czyni to miejsce atrakcyjnym zarówno dla letnich wędrowców, jak i miłośników zimowych wycieczek. Czy Dursztyn jest dobrą bazą wypadową na ten szczyt? Jakie inne ciekawe szlaki turystyczne można sprawdzić w najbliższej okolicy? Co warto wiedzieć przed wybraniem się w te rejony? Odpowiadamy na te pytania.
Góra Żar (Branisko) — co to za szczyt?
Góra Żar to szczyt o wysokości 874 metrów n.p.m, znajdujący się w województwie małopolskim, na obszarze Pienin Spiskich. Charakterystyczne wzniesienie oferuje piękne widoki na najbliższe okolice — pasmo Lubania, Jezioro Czorsztyńskie oraz Wysoką w Małych Pieninach. Miejsce jest idealnie stworzone do tego, aby cieszyć się przyrodą w ciszy, ponieważ zwykle nie ma tam dużych tłumów.
Góra Żar, Pieniny — jak tam dotrzeć?
Jak dotrzeć na Górę Żar? Szlaki turystyczne prowadzą do tego miejsca z różnych miejscowości — oto możliwe warianty spacerowe:
- Dursztyn (Spisz) - Żar (Branisko);
- Frydman - Żar (Branisko);
- Falsztyn - Żar (Branisko);
- Dębno - Frydman - Żar (Branisko);
- Krempachy - Dursztyn - Żar (Branisko);
- Nowa Biała - Krempachy - Dursztyn - Żar (Branisko);
- Łapsze Niżne - Żar (Branisko);
- Kacwin - Łapsze Niżne - Żar (Branisko);
- Niedzica-Zamek - Żar (Branisko);
- Sromowce Wyżne - Niedzica-Zamek - Żar (Branisko).
Ile liczy szlak na górę Żar z Dursztyna?
Jak najszybciej zdobyć Górę Żar? Szlak, który prowadzi na szczyt z Dursztyna (Spiszu) to stosunkowo łatwa trasa, którą pokonamy w niedługim czasie. Jego przejście w jedną stronę (3,3 km) powinno zająć około godziny, natomiast czas przejścia tam i z powrotem wyniesie około 2 godzin, licząc bez postojów. Suma podejść na całej trasie od Dursztyna, do Góry Żar i z powrotem, wynosi 313 metrów, natomiast suma zejść - 312 metrów. Jeśli chcielibyśmy z Góry Żar zejść do Falsztyna lub Zamku w Niedzicy, taki spacer potrwa odpowiednio 2,5 oraz 3,16 godziny.
Góra Żar — trasy piesze z innych miejscowości
Ile potrwa dotarcie na górę Żar, jeśli wyruszymy z innych miejscowości niż Dursztyn? Oto orientacyjny czas przejścia alternatywnych tras, wraz z ich długością w kilometrach:
- Frydman - Żar (Branisko) - około 2 godzin, 5,6 kilometra;
- Falsztyn - Żar (Branisko) - około 1,5 godziny, 4,3 kilometra;
- Dębno - Frydman - Żar (Branisko) - około 2,40 godzin, 8,3 kilometra;
- Krempachy - Dursztyn - Żar (Branisko) - około 2,5 godzin, 7,7 kilometra;
- Nowa Biała - Krempachy - Dursztyn - Żar (Branisko) - około 3 godzin, 9,2 kilometra;
- Łapsze Niżne - Żar (Branisko) - około 2 godzin, 5,5 kilometra;
- Kacwin - Łapsze Niżne - Żar (Branisko) - około 3,40 godzin, 11,2 kilometra;
- Niedzica-Zamek - Żar (Branisko) - około 2,40 godzin, 7,8 kilometra;
- Sromowce Wyżne - Niedzica-Zamek - Żar (Branisko) - około 3,40 godzin, 11,1 kilometra.
Góra Żar — noclegi, parkingi i inne przydatne informacje?
Po wyczerpującym dniu na szlaku wielu turystów zastanawia się, gdzie zatrzymać się na noc po zwiedzeniu góry Żar. Noclegów w Pieninach na szczęście nie brakuje — znajduje się tutaj urokliwych miejscowości i ośrodków turystycznych oferujących różnorodne opcje. Możemy wybierać pomiędzy przytulnymi pensjonatami i schroniskami górskimi, gospodarstwami agroturystycznymi lub droższymi, ale za to oferującymi luksusy, hotelami. Poza zakwaterowaniem warto sprawdzić także lokalne restauracje serwujące tradycyjne dania — to świetna okazja, aby popróbować regionalnej kuchni i delektować się autentycznymi smakami Pienin.
Gdzie zarezerwować nocleg, jeśli w planach mamy nie tylko Żar? Góry w okolicy, takie jak np. Trzy Korony czy Sokolica, zachęcają do tego, aby przyjechać tutaj na większą liczbę dni. Wtedy zapraszamy do skorzystania z oferty noclegów z wyżywieniem schroniska PTTK Orlica. Jesteśmy usytuowani na obrzeżu uzdrowiskowej miejscowości Szczawnicy i dysponujemy 44 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4 i 5-osobowych z łazienkami. W naszych restauracjach serwowane są specjały, z których słyną Pieniny, takie jak np. świeży pstrąg górski czy robione na miejscu pierogi.
Góra Żar — szlaki turystyczne w okolicy
Gdzie warto się wybrać przy okazji wyjazdu w okolice Góry Żar? Szlaki turystyczne, które warto zwiedzić to także:
- trasa na Sokolicę ze schroniska PTTK Orlica — spacer jest bardzo atrakcyjny, ponieważ łączy w sobie około godzinny marsz oraz przeprawę łodzią przez Dunajec. Przeprawa jest czynna w wysokim sezonie, czyli od 15 kwietnia do 30 października;
- trasa z Krościenka na Dunajcem na Trzy Korony — szlak jest bardzo popularny o każdej porze roku, jego przejście w jedną stronę zajmuje około 2 godzin;
- trasa ze schroniska PTTK Orlica przez Szafranówkę i Palenicę do Szczawnicy — bardzo przyjemną pętelkę można zrobić od schroniska do Szczawnicy i z powrotem wzdłuż Dunajca. Taki spacer nie powinien zająć więcej niż 2,5 godziny, licząc bez postojów.
Jeśli chodzi o dodatkowe atrakcje w okolicy Góry Żar, warto się wybrać na rejs widokowy po Jeziorze Czorsztyńskim. Tutejsze statki to swego rodzaju pływające kawiarnie — na ich pokładzie można zarówno podziwiać widoki, jak i wypić kawę czy też napić się czegoś zimnego (wskazane w szczególności po zejściu z Góry Żar). Szlak z dzieckiem może zostać znacznie urozmaicony także wtedy, gdy połączymy go ze zwiedzaniem okolicznych zamków — Niedzicy i Czorsztyna.