Góry z dziećmi latem - co warto zobaczyć w Pieninach?
Są takie miejsca w Pieninach, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wyjazdu w góry z dziećmi latem. Łatwe szlaki turystyczne, piękne krajobrazy i liczne możliwości rekreacji sprawiają, że wyjazd będzie bardzo udany zarówno dla starszych, jak i młodszych członków rodziny. W dzisiejszym artykule przedstawiamy TOP 5 miejsc idealnych na wyjazd w Pieniny latem z dziećmi.
Przełom Dunajca
Jedną z najważniejszych atrakcji podczas wyjazdu w góry z dziećmi latem jest Przełom Dunajca. Opcji, żeby zobaczyć to miejsce, jest wiele, możemy:
- podziwiać Przełom Dunajca z okolicznych szczytów i platform widokowych;
- pokonać fragment malowniczego szlaku rowerowego Velo Dunajec, który przebiega nad brzegiem meandrującego Dunajca;
- spacerować wzdłuż Przełomu Dunajca;
- spłynąć Dunajcem na tradycyjnej flisackiej tratwie;
- spłynąć Dunajcem na kajaku;
- spłynąć Dunajcem na pontonie.
W szczególności przeprawa tratwą flisacką może być dla dzieci bardzo atrakcyjna. O tym, kiedy zaczyna się sezon, do kiedy można spływać z flisakami, a także gdzie kupić bilety na spływ, pisaliśmy w artykule: Spływ Dunajcem — kiedy można korzystać z tej atrakcji? Zachęcamy do sprawdzenia!
Rezerwaty Przyrody Biała Woda i Wąwóz Homole
Gdy wybieramy się w góry z dziećmi latem, łatwe szlaki to zwykle to, co nas najbardziej interesuje. Z jednej strony chcemy móc podziwiać piękne widoki, ale z drugiej, nie chcemy, aby maluchy zniechęciły się do wędrowania po górach. Zatem drogą kompromisu wybieramy łatwiejsze trasy. Na szczęście takich w Pieninach latem nie brakuje. Z małymi dziećmi w szczególności warto przejechać się do miejscowości Jaworki i stamtąd ruszyć do Wąwozu Homole lub Rezerwatu Przyrody Biała Woda. W obu przypadkach trasy są łagodne, jeśli chodzi o Białą Wodę, to szlak możemy pokonać z wózkiem dziecięcym, natomiast w wąwozie Homole nie polecamy takiego rozwiązania ze względu na liczne mostki, skałki i nieutwardzoną drogę.
Zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim
Góry latem z dziećmi nie oznaczają tylko i wyłącznie wędrowania górskimi szlakami. Wyjazd możemy urozmaicić także eksplorowaniem i zwiedzaniem najbliższych okolic. W przypadku Pienin latem z dziećmi obowiązkowo trzeba się przejechać nad Jezioro Czorsztyńskie i zobaczyć (lub nawet zwiedzić od środka) znajdujące się tam średniowieczne warownie. Pomiędzy zamkami możemy się przemieszczać przy pomocy promu, możliwe jest także zarezerwowanie rejsu widokowego po zbiorniku wodnym. Jak widać, atrakcji w tym rejonie Pienin nie brakuje!
O wyjątkowych pienińskich twierdzach pisaliśmy więcej w artykułach:
- Zamek Dunajec w Niedzicy - Największa atrakcja Pienin
- Zamek w Czorsztynie – cennik, legenda i zwiedzanie
Trzy Korony i Sokolica
Podczas wyjazdu w Pieniny latem z dziećmi trzeba się wybrać przynajmniej na jeden z dwóch słynnych szczytów - Trzy Korony oraz Sokolica. Możemy zdobyć także je oba, w tym przypadku zalecamy jednak aby z małymi dziećmi rozbić taką wyprawę na dwie osobne wycieczki. Po noclegu w schronisku PTTK Orlica możemy w ramach rozgrzewki przepłynąć z flisakiem tratwą i zdobyć Sokolicę (czeka nas około 1,5-godzinne wejście). Następnego dnia możemy przejechać busikiem do miejscowości Krościenko nad Dunajcem i stamtąd zdobyć Trzy Korony (około 2 godzin marszu w jedną stronę). W ten sposób, wybierając się w góry z dziećmi latem nie zrazimy maluchów do górskich wędrówek.
Bilety wstępu na galerie widokowe, które znajdują się na Trzech Koronach oraz Sokolicy kosztuje w miesiącach letnich (lipiec-sierpień) 10 złotych od osoby. W tej cenie możemy zwiedzić tego samego dnia zarówno Trzy Korony, jak i Sokolicę, jednak takie rozwiązanie polecamy osobom, które mają lepszą kondycję. Oba szczyty dzieli bowiem około 2 godziny marszu, a do tego trzeba jeszcze dodać drogę powrotną do miejsca noclegu.
Czerwony Klasztor
Podczas wyjazdu z dziećmi w góry latem warto uwzględnić w planach zwiedzanie kompleksu klasztornego Czerwony Klasztor, który znajduje się na Słowacji. Z miejscowości Szczawnica możemy tam dojechać samochodem lub rowerem Drogą Pienińską. Ten sam szlak możemy także pokonać pieszo, jednak bierzmy wtedy pod uwagę, że czekają nas prawie 4 godziny marszu w jedną stronę. Alternatywnym rozwiązaniem jest wyprawa rowerowa (własnym rowerem) ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i następnie złapanie w Sromowcach Niżnych łodzi flisackiej (flisak przewiezie rower za dodatkową opłatą w wysokości 33 złotych). Możliwe jest także spłynięcie do Szczawnicy i tam wypożyczenie roweru na drogę powrotną (rower oddajemy w Sromowcach Niżnych).
Na wyjazd w góry z dziećmi latem wybierz schronisko PTTK Orlica
Jeśli Twoja rodzina jeszcze nie zarezerwowała noclegu na wyjazd w góry latem z dziećmi, serdecznie polecamy nasz obiekt, czyli schronisko PTTK Orlica. Znajdujemy się na obrzeżach uzdrowiskowej miejscowości Szczawnica, dzięki czemu stanowimy doskonałą bazę wypadową do największych atrakcji Pienin. Latem, a także i przez cały rok można do nas dojechać samochodem, a dodatkowo:
- dysponujemy przytulnymi, wyremontowanymi i pachnącymi drewnem pokojami z łazienkami;
- nasi goście mogą korzystać z restauracji, która znajduje się na terenie obiektu, możliwe jest także zarezerwowanie noclegów z wyżywieniem;
- oferujemy bezpieczny i bezpłatny parking dla gości;
- w razie niepogody najmłodsi goście mogą skorzystać z naszego kącika zabaw, zaopatrzonego w drewniane klocki, zabawki, książeczki, puzzle, układanki, gry karciane i planszowe.
Rezerwacja pobytu w schronisku PTTK Orlica jest bardzo prosta. Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się tutaj: https://www.orlica.com/rezerwacja. W sprawach związanych z zakwaterowaniem czy wyżywieniem można również kontaktować się mailowo.