Walory lecznicze i relaksacyjne kąpieliska termalnego Vrbow k. Keźmarku
Vrbov to niewielka wieś leżąca w północnej części Słowacji u podnóża Tatr Wysokich około 10 km na południe od Popradu. Do Vrbova warto zajechać przy okazji wypraw w góry, na Zamek Spiski czy w inne niezwykłe miejsca na Słowacji. Można także wybrać Vrbov jako miejsce pobytowe – bazę do organizowania wypraw krajoznawczych po Spiszu.
Kąpielisko termalne Vrbov koło Kežmarku – lokalizacja
Historia wsi sięga średniowiecza – wówczas te tereny należały do Polski, a miejscowość nosiła nazwę Wierzbów. W czasach węgierskich nazwę zmieniono na Ménhárd, a podczas II wojny na niemiecki Menhardsdorf. Dzisiaj miejscowość, która prawa miejskie utraciła w 1878 roku, jest w granicach Słowacji i nosi nazwę Vrbov. Geograficzne usytuowanie Vrbova określa się jako położenie na pograniczu Gór Lewockich oraz Kotliny Popradzkiej. Z południa na północ przez miejscowość płynie Vrbovsky potok – dopływ Popradu.
Kąpielisko termalne znajduje się na południu miejscowości Vrbov – na granicy z trzema stawami rybnymi. Do nawigacji należy wpisać adres: Thermal park Vrbov, 059 72 Vrbov 299, Słowacja. Informacja tel. +421 52/426 12 67 e-mail: sekretariat@termalnekupalisko.com
Kąpielisko termalne Vrbov koło Kežmarku – dojazd ze Szczawnicy, Krakowa i Zakopanego
Ze Szczawnicy do Vrbova jest 92 km (czas przejazdu samochodem osobowym 1 h 43 min.). Z centrum Szczawnicy kierujemy się na zachód na Krościenko nad Dunajcem i dalej w tym samym kierunku drogą wojewódzką 969 na Łopuszną. Tam odbijamy na południe na Nową Białą, Trybsz i Czarną Górę, gdzie wjeżdżamy na DK 49. Granicę przekraczamy w Jurgowie i kierujemy się drogą 66 na Kieżmark. Tam skręcamy w lewo w drogę 536 kierunek Lubica, Vrbov. Termy zobaczymy po prawej stronie przed stawami.
154 km z Krakowa można pokonać w optymalnym czasie 2,5 godziny. Jedziemy na południowy wylot na Zakopiankę. W Nowym Targu zjeżdżamy z DK 47 na DK 49 na Białkę Tatrzańską i przejście w Jurgowie. Na słowackiej stronie podróżujemy trasą 66 do Kieżmarku i dalej drogą 536 do Vrbova.
Z Zakopanego do Vrbova jest około 66 km, które samochód osobowy pokonuje w średnim czasie 1 h 12 minut. Jedziemy na północ na Zakopiankę kierunek Poronin. W Poroninie skręt w prawo na wschód na Bukowinę, gdzie należy zjechać na DK 49 i kierować się na południe do Jurgowa. Za przejściem podróż słowacką 66 do Kieżmarku i dalej drogą 536 na Vrbov.
Thermal Park Vrbov – charakterystyka wód
Po utracie praw miejskich w XIX Vrbov tracił na znaczeniu i zapewne zapomniano by o nim zupełnie, gdyby nie odkrycie w 1981 roku siarkowych wód termalnych. Wody o wysokiej zawartości związków siarki oraz jonów wapnia i magnezu. Lekarze potwierdzili skuteczność oddziaływania wód na leczenie reumatyzmu oraz stanów zapalnych w obrębie układu ruchu, dermatoz, chorób układu oddechowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego.
Ze względu na wysoką mineralizację wód (3,7 -4,1 grama na litr) lekarze zalecają ograniczenia czasowe kąpieli do 20 minut. Woda jest lekiem, a te łatwo jest przedawkować.
Pozyskiwana z dwóch odwiertów woda ( z głębokości 1742 oraz 2502 m) ma na powierzchni temperaturę 56 oraz 59 stopni – dla potrzeb kąpieliska musi być schładzana (nieckach basenowych temperatura waha się od 28 do 36 stopni).
Kąpielisko termalne Vrbov koło Kežmarku – baseny, atrakcje
W kąpielisku Vrbov jest dziesięć basenów:
- 8 zewnętrznych z termalnymi wodami mineralnymi
- 2 wewnętrzne z czystą wodą o temp. 32 stopnie.
Wśród basenów zewnętrznych trzy przeznaczone są dla dzieci: dwa zwykłe o wymiarach 10x10m i jeden z masażem wodnym.
Dwa baseny – pływacki i rekreacyjny (wymiary 50 m x 12 m) służą do pływania; baseny siedzące, to miejsce zażywania kąpieli uzdrawiających w pozycji siedzącej. Jest także basen rekreacyjny z toboganem o długości 61 metrów przeznaczonym do szaleńczej jazdy z licznymi zakrętami.
Kąpielisko posiada plac zabaw, bufet, restaurację „Koliba” orz salon masażu.
Dla tych, którzy nie przepadają za kąpielami w basenach udostępnione są stanowiska łowieckie na stawach rybnych. Można mieć własny sprzęt lub skorzystać z wypożyczalni. Stawy zarybione są: szczupakami, amurami, sumami, pstrągami, sandaczami, sapami, tołpygą. Płaci się za to, co się złowi. Kilogram pstrąga tęczowego kosztuje około 4 euro.
Kąpielisko termalne Vrbov koło Kežmarku – godziny otwarcia, cennik
Kąpielisko Vrbov pracuje przez cały rok w godzinach 10.00 – 21.00. Latem są również kąpiele nocne – przed przyjazdem warto sprawdzić na stronie kąpieliska godziny pracy. Późną jesienią przeprowadzane są prace konserwacyjne – najczęściej zamykane są pojedyncze niecki.
Kąpielisko termalne Vrbov koło Kežmarku – cennik
Aktualny cennik wejść do kąpieliska:
Wejścia całodzienne:
- Bilet normalny – 13 euro
- Bilet ulgowy – 10 euro
Wejście na 2,5 godziny:
- Bilet normalny – 8,5 euro
- Bilet ulgowy – 6 euro
Cenę ulgową płacą dzieci w wieku 3-15, studenci, seniorzy 60+, osoby niepełnosprawne. Dzieci do lat 3 wchodzą bez opłaty.
Korzystne ulgi stosuje się dla rodzin oraz grup liczących co najmniej 20 osób. Jest także zniżka lokalna – regionalna dla mieszkańców Vrbova i okolic.
Kąpielisko termalne Vrbov koło Kežmarku – dlaczego warto?
W porównaniu z większością gigantycznych, rozbuchanych architektonicznie kąpielisk termalnych ulokowanych po obu stronach granicy, Vrbov wydaje się bardzo małym ośrodkiem. Jednak wielkość kąpieliska nie jest wadą, ale zaletą tego miejsca – nie ma tu tłoku, gwaru, hałasu, problemów z parkowaniem. Atmosferę miejsca doceniają szczególnie kuracjusze, którzy szukają tu spokoju i pomocy w walce z poważnymi schorzeniami.
Vrbov jest położony na szlaku turystycznym wiodących do licznych atrakcji turystycznych – wizyta w kąpielisku może być krótką przerwą w podróży lub relaksem przed drogą powrotną do domu.