Muzeum Pienińskie w Szlachtowej — co można tam zobaczyć?
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej to atrakcja, którą warto wziąć pod uwagę, planując pobyt w Pieninach. Jeśli pogoda na wyjeździe nie dopisze, okazuje się, wcale nie będzie to zmarnowany czas. Na turystów czeka bowiem wiele różnorodnych miejsc, które można odwiedzić bez względu na warunki atmosferyczne i dzięki nim jeszcze lepiej poznać ukochane góry.
Muzeum Pienińskie — co to za obiekt?
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej to opcja obowiązkowa, jeśli mamy w planach nie tylko chodzenie po górach, ale także zwiedzanie Pienin. Placówka istnieje od drugiej połowy XX wieku, powstała ona z inicjatywy Pienińskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Kultury i Sztuki Góralskiej. Jeśli chodzi o siedzibę, była ona kilka razy zmieniana, między innymi ze względu na pożar. Obecnie muzeum znajduje się w budynku dawnej strażnicy Straży Granicznej w Szlachtowej, przy ul. Łemkowskiej 37. Stanowi ono oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej — co możemy tam zobaczyć?
W Muzeum w Szlachtowej zgromadzono wiele ciekawych pamiątek i eksponatów związanych z ziemią pienińską. Wśród eksponatów znajdują się m.in.:
- dzieła przedstawiające św. Kingę (obrazy, płaskorzeźby oraz figurki);
- fotografie Pienin;
- godła domów i herby szalayowskie;
- ludowe stroje góralskie;
- przykłady sztuki ludowej;
- skarby sakralne;
- wyposażenie dawnych izb góralskich;
- zbiory biograficzne.
W Muzeum Pienińskim znajdziemy również ekspozycje poświęcone tradycyjnym góralskim zajęciom, takim jak np. flisactwo, rybołówstwo, pasterstwo czy też wyrabianie serów w bacówce. Po zwiedzaniu warto się udać także do ogrodu, który znajduje się przy muzeum.
Muzeum w Szlachtowej — bilety wstępu i inne przydatne informacje
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej jest czynne w sezonie od 1 maja do 30 września we wszystkie dni poza poniedziałkiem, w godzinach 10:00 - 17:00 (za wyjątkiem piątku, wtedy muzeum można zwiedzać pomiędzy 10:00 i 16:00). Natomiast poza sezonem (od 1 października do 30 kwietnia) godziny otwarcia ulegają skróceniu — ekspozycje możemy zwiedzać we wszystkie dni poza poniedziałkiem, od 10:00 do 16:00.
Jeśli chodzi o bilety, w piątki muzeum w Szlachtowej można zwiedzać bezpłatnie, natomiast w pozostałe dni obowiązują bilety: normalny (12 złotych) oraz ulgowy (8 złotych)*. Istnieje również możliwość zakupu biletów w cenie wynoszącej 1 złoty — taką opcję muzeum Pienińskie przygotowało dla uczestników zorganizowanych grup osób niepełnosprawnych (wraz z opiekunami) oraz osób posiadających Nowosądecką Kartę Rodziny.
Dojazd do muzeum w Szlachtowej jest bardzo prosty — turyści, którzy zdecydowali się na podróż autem, mogą zostawić pojazd na wygodnym parkingu pod obiektem. Na miejsce możemy dojechać także busami, które poruszają się na trasie Szczawnica — Jaworki (rozkład jazdy jest dostępny na przystankach). W centrum Szczawnicy istnieje również możliwość wynajęcia prywatnego transportu do wsi Jaworki (cena zależy od liczby osób). W okolicy muzeum znajdują się dwie restauracje, a jeśli mamy siłę i czas, można połączyć zwiedzanie Pienin ze spacerem wzdłuż Wąwozu Homole.
Więcej informacji:
MUZEUM PIENIŃSKIE IM. JÓZEFA SZALAYA W SZLACHTOWEJ
Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Adres: Szlachtowa, ul. Łemkowska 37, 34-460 Szczawnica
Nr tel.: 18 262 22 58
Adres e-mail: muzeum_szczawnica@muzeum.sacz.pl
Strona internetowa: https://muzeum.sacz.pl/
Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/muzeumpieninskie/?locale=pl_PL
Jakie inne muzea w Pieninach warto odwiedzić?
Co robić w Pieninach, gdy pada deszcz? Poza muzeum, które znajduje się we wsi Szlachtowa polecamy również zwiedzić:
- Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Pieninach, który znajduje się tuż obok schroniska PTTK Orlica. Znajduje się tam ekspozycja na temat dziejów turystyki w Pieninach oraz historii tutejszych oddziałów PTTK i Pienińskiego Parku Narodowego;
- Muzeum Uzdrowiskowe w Szczawnicy. Ekspozycje są poświęcone historii szczawnickich kurortów uzdrowiskowych oraz Rodu Stadnickich. Godziny otwarcia oraz ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej muzeum.
Co robić w Pieninach, gdy pada deszcz, poza muzeami?
Muzeum w Szlachtowej zdecydowanie warto uwzględnić podczas organizacji wyjazdu w Pieniny. Plan zwiedzania wraz z adresami tego typu obiektów pozwoli nam uratować wyjazd w przypadku złej pogody. Jakie inne atrakcje możemy także wziąć pod uwagę, jeśli warunki atmosferyczne nie pozwalają na długie spacery lub po prostu chcemy poznać Pieniny od innej strony niż tylko wędrowanie po górach? Oto kilka przykładów:
- Czerwony Klasztor — do kompleksu klasztornego dotrzemy bardzo szybko ze schroniska PTTK Trzy Korony. Najsłynniejsza sakralna budowa w Pieninach znajduje się po słowackiej stronie granicy;
- twierdza Czorsztyn — ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na malowniczym wzgórzu nad Dunajcem, przy Jeziorze Czorsztyńskim, to świetna propozycja, jeśli nie wiemy, co robić w Pieninach z dziećmi w niepogodę. Ich historia oraz klimat zainteresują każdego turystę, niezależnie od wieku;
- zamek Niedzica — warownia wzniesiona w I połowie XIV wieku, a także wozownia oraz spichlerz, które znajdują się obok niej, dostarczą solidnej dawki wiedzy na temat historii Pienin.
*ceny aktualne na dzień 20.09.2023 r.