Najciekawsze atrakcje turystyczne w okolicy Krościenka
Krościenko nad Dunajcem to urocze miasteczko położone w malowniczej okolicy Pienin. Jakie atrakcje turystyczne oferuje? Na które słynne szczyty górskie można się wspiąć z Krościenka? Co ciekawego można tam robić, poza spacerowaniem po szlakach turystycznych? Odpowiadamy na wszystkie pytania w dzisiejszym artykule.
Krościenko nad Dunajcem — szlaki turystyczne
Krościenko nad Dunajcem to przede wszystkim rewelacyjna baza wypadowa do Pienińskiego Parku Narodowego. Z miejscowości można zdobyć szczyty, takie jak np.:
- Trzy Korony (982 metrów n.p.m.) — trasa w jedną stronę liczy niewiele ponad 4 kilometry, można ją pokonać w ciągu około 2 godzin;
- Sokolica (747 metrów n.p.m.) — na słynny szczyt można się dostać na wiele różnych sposobów, szlakiem zielonym wzdłuż Dunajca, żółtym i niebieskim przez Bańków Gronik, a także żółtym i zielonym przez Toporzysko. W zależności od wybranego wariantu spacer zajmie od 1,5 do około 2,5 godziny.
Miłośnicy średniowiecznych zamków mogą wybrać z Krościenka szlaki w kierunku Czorsztyna i Jeziora Czorsztyńskiego, pieszo (około 3-4 godziny marszu) lub samochodem (około 12 minut autem). Z Krościenka niedaleko także do Szczawnicy, Sromowców Niżnych oraz Szlachtowej, skąd prowadzą atrakcyjne trasy turystyczne, w tym między innymi na Durbaszkę, Wysoki Wierch, Wysoką czy też Palenicę i Szafranówkę.
Na Szafranówkę (742 metrów n.p.m.) dojdziemy bezpośrednio z Krościenka nad Dunajcem. Szlaki turystyczne do tego miejsca prowadzą również ze Szczawnicy (przez Palenicę) oraz wsi Szlachtowa. Natomiast aby się dostać na Durbaszkę (934 metrów n.p.m.), Wysoki Wierch (898 metrów n.p.m.) czy też Wysoką (1050 metrów n.p.m.), najlepiej podjechać autem lub busikiem do jednej z pobliskich miejscowości Jaworek, lub Szlachtowej i stamtąd ruszyć już w góry.
Atrakcje w Krościenku nad Dunajcem dla rodzin z małymi dziećmi
Warto wybrać się całą rodziną do Krościenka. Atrakcje, które będą ciekawe zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, to:
- Jezioro Czorsztyńskie — zbiornik wodny oferuje wspaniałe widoki na góry i okoliczne zamki Czorsztyn oraz Niedzica, na jego powierzchni organizowane są rejsy;
- redyk — dwa razy w roku w okolicznych miejscowościach Jaworki oraz Szczawnica odbywa się redyk, czyli tradycyjne święto góralskie, z którego słyną Pieniny;
- spływ Dunajcem — w sezonie letnim w pobliskich miejscowościach Sromowce – Kąty oraz Sromowce Niżne organizowane są przeprawy tratwami z flisakami.
W niedalekiej okolicy Krościenka znajdują się Rezerwaty Przyrody Homole oraz Biała Woda. Są to piękne tereny z licznymi ciekawymi formacjami skalnymi oraz wspaniałymi widokami na góry i dolinę Dunajca. Można je przemierzać śmiało z małymi dziećmi. Ciekawą atrakcją jest także Zamek Pieniński (znany także jako Ruiny Zamku w Krościenku lub zamek Św. Kingi). Szlak turystyczny, który tam prowadzi, jest celem pielgrzymek, ponieważ na końcu znajduje się figura św. Kingi. Wybierając się tam razem z dziećmi, warto im przybliżyć pienińskie legendy związane z tym miejscem.
Co jeszcze oferuje Krościenko nad Dunajcem? Rynek w centrum miejscowości to także miejsce warte odwiedzenia. W miejscu tym organizowane są bowiem jarmarki z tradycyjnymi produktami regionalnymi i rękodziełem, a wieczorami często mają miejsce występy artystyczne. Na głównym placu w Krościenku odbywa się wiele imprez sportowych oraz uroczystości religijnych. Jest tam również wiele klimatycznych kawiarenek, restauracji i sklepików, w których można nabyć pamiątki — ciupagi, magnesy, kłobuki i kierpce.
Krościenko nad Dunajcem — atrakcje w sezonie zimowym
Zimą także można liczyć na wiele atrakcji. Krościenko nad Dunajcem jest popularne o tej porze roku tak samo, jak wiosną czy latem. Na turystów czekają:
- kuligi konne, zakończone ogniskiem z pieczeniem kiełbasek,
- lodowiska,
- obozy snowboardowe,
- strefy SPA,
- trasy do narciarstwa biegowego,
- wyciągi narciarskie, zlokalizowane w okolicznych miejscowościach (np. w Szczawnicy lub w Jaworkach),
- zimowe rajdy konne.
Nie zapominajmy także o łatwych zimowych szlakach turystycznych, z których słyną Pieniny. Krościenko to świetna baza wypadowa, jeśli marzy nam się zimowa wyprawa na Trzy Korony (982 metrów n.p.m.), do wąwozu Homole, w kierunku Czerwonego Klasztoru czy też na polsko-słowackie szczyty, takie jak np. Wysoki Wierch (898 metrów n.p.m.) lub Wysoka (1050 metrów n.p.m.). Przed wyruszeniem w taką trasę zawsze trzeba sprawdzić warunki pogodowe, należy także odpowiednio się wyposażyć.
Zima to dobry czas także na zwiedzenie okolicznych muzeów. W niedalekiej odległości od Krościenka znajduje się np. Muzeum Regionalne Stary Sącz. Stałe ekspozycje, które się tam znajdują to między innymi wystawa poświęcona historii i kulturze Starego Sącza, a także sala poświęcona urodzonemu w tych rejonach ks. Tischnerowi. W okolicy znajduje się także Muzeum Pienińskie, w Szlachtowej k. Szczawnicy. Zgromadzone tam zbiory zapoznają turystów z przeszłością regionu pienińskiego.