Pieniny - idealne miejsce na zimowisko dla dzieci w górach
Pieniny zimą zmieniają się w krainę białego szaleństwa, co czyni to pasmo górskie idealnym na zimowisko dla dzieci. Jakie atrakcje, poza nartami, warto uwzględnić podczas planowania zimowego wypoczynku dla dziecka? Zebraliśmy propozycje, które zachwycą każdego małego miłośnika uczestnika zimowiska w górach.
Pieniny - idealne góry na zimowisko dla dzieci
Organizacja zimowiska w Pieninach stanowi doskonały pomysł z wielu powodów. Po pierwsze, Pieniny zimą zamieniają się w bajkową, zaśnieżoną krainę. O tej porze roku pięknymi widokami można się cieszyć zarówno z poziomu dolin, jak i z przełęczy czy pienińskich szczytów. W dodatku w Pieninach przez cały sezon nie brakuje puszystego śniegu w ilościach spełniających wymagania miłośników różnych form aktywności, w tym między innymi narciarstwa.
Sprawdź: Narty w Szczawnicy i okolicy
Po drugie, w Pieninach zimą możemy się spotkać z mniejszym natężeniem turystów niż np. w Tatrach. Dzięki temu uczestnicy zimowiska w górach mogą cieszyć się spokojem i korzystać z różnych atrakcji bez tłumów wokoło. Po trzecie, zima w Pieninach stwarza ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o zajęcia edukacyjne. Bez problemu zorganizujemy tutaj zimowisko tematyczne, np. takie, którego motywem przewodnim jest: astronomia, ekologia, fauna i flora Pienińskiego Parku Narodowego, folklor górali podhalańskich czy też historia średniowiecznych warowni w Niedzicy i Czorsztynie.
Czwartym argumentem jest fakt, iż jeśli wybraliśmy na miejsce zimowiska dla dzieci w górach Pieniny, możemy liczyć na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Tutaj sezon trwa przez cały rok i zimą nikt nas nie będzie odsyłał od drzwi do drzwi. Wręcz przeciwnie - wiele obiektów zaprosi do skorzystania z dodatkowych atrakcji, np. udziału w kuligu, ognisku z pieczeniem kiełbasek czy też wieczorze integracyjnym z muzyką góralską.
Jakie atrakcje, poza nartami, warto uwzględnić na etapie organizacji zimowiska w Pieninach?
Pieniny zimą oferują szeroką gamę atrakcji, które można dostosować do zainteresowań dzieci w różnym wieku. Poza nauką jazdy na nartach, warto uwzględnić w planie zimowiska dla dzieci w górach także:
- bitwę na śnieżki;
- jazdę na łyżwach, nartach biegowych lub snowboardzie;
- naukę podstaw skitouringu;
- wędrówki na rakietach śnieżnych;
- zawody w lepieniu bałwana;
- zimowe spacery, np. do Kamiennych Ksiąg przez wąwóz Homole lub na Palenicę;
- zjazdy na sankach.
Program zimowiska w górach możemy wzbogacić o różnorodne warsztaty, począwszy od malowania, przez pisanie opowiadań i tworzenie rękodzieła, po zajęcia z fotografii. Nie zapominajmy również o zwiedzaniu - na turystów w Pieninach zimą czekają nie tylko zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim, ale także: pobliskie muzea (np. Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego), ścieżki w koronach drzew (np. Brama w Gorce), wodospady (np. Zaskalnik) oraz kompleksy klasztorne (np. Czerwony Klasztor, Spiska Kapituła).
Sprawdź też:
Schronisko PTTK Orlica w Pieninach zaprasza na zimowisko dla dzieci z rodzicami
Wszystkie rodziny, którym organizacja zimowiska spędza sen z powiek, zapraszamy do spędzenia rodzinnych ferii ze schroniskiem górskim PTTK Orlica w Pieninach. Znajdujemy się na obrzeżach uzdrowiskowej miejscowości Szczawnica i można do nas dojechać przez cały rok samochodem, a także pociągiem/autobusem/minibusem z okolicznych miejscowości, takich jak Kraków, Nowy Targ czy Nowy Sącz.
Okolice schroniska PTTK Orlica są bardzo atrakcyjne - w czasie zimowiska dla dzieci z rodzicami można odwiedzić znajdujące się nieopodal:
- baseny termalne;
- lodowisko z dobrze wyposażoną wypożyczalnią sprzętu;
- liczne stoki narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu do sportów zimowych (w tym między innymi Palenica oraz Czorsztyn-Ski);
- trasy przeznaczone dla narciarzy biegowych;
- trasy turystyczne ze wspaniałymi widokami (np. grzbietem Małych Pienin lub na Wysoki Wierch).
Rezerwując zimowisko w górach warto wybrać pakiet obejmujący pełne wyżywienie, wtedy spróbujemy różnych specjałów, z których słyną Pieniny. Zimą w restauracji schroniska PTTK Orlica w szczególności polecamy: kwaśnicę z żeberkami, baranią zupę gulaszową, robione na miejscu pierogi pienińskie oraz serwowaną na gorąco szarlotkę z bitą śmietaną. Zapraszamy również do skorzystania z dodatkowych atrakcji, takich jak np. kulig zakończony wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Po więcej szczegółów zachęcamy do sprawdzenia oferty schroniska PTTK Orlica na ferie zimowe 2025.
Zdjęcie główne: Janusz Maniak on Unsplash