Pogoda w Pieninach — czego się spodziewać?
Pogoda w Pieninach, jak na góry przystało, może się szybko zmieniać i być nieprzewidywalna. Dlaczego warto dostosowywać swoje plany na bieżąco do warunków atmosferycznych? Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Co robić, gdy warunki w Pieninach się pogorszą? Odpowiadamy na te pytania w dzisiejszym artykule.
Pogoda w Pieninach — dlaczego warto ją monitorować?
Monitorowanie pogody w Pieninach przed wyruszeniem w góry jest ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników wycieczki. Warunki w Pieninach mogą się szybko zmieniać, co nie pozostaje bez wpływu na zdolność do poruszania się po górskim terenie. Mogą pojawić się utrudnienia, takie jak np. nagłe opady śniegu czy też silny wiatr, wzrasta ryzyko upadku, nie wspominając o niebezpiecznych burzach czy też lawinach w wyższych partiach górskich.
Pogoda w Pieninach wpływa także na komfort podczas górskiej wędrówki. O wiele przyjemniej jest spacerować, gdy podłoże jest suche i twarde, nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt upalnie, nie ma także silnego wiatru, który utrudnia marsz i sprawia, że każdy krok wiąże się z ogromną stratą energii. Świadomość pogarszających się warunków w Pieninach pozwala również na lepsze przygotowanie się, np. zapakowanie wodoodpornej kurtki czy też dodatkowej warstwy ciepłych ubrań na wszelki wypadek.
Pogoda w Pieninach — gdzie ją sprawdzić?
Aby upewnić się, jaka będzie pogoda w Pieninach najlepiej korzystać z rzetelnych prognoz pogody. Warto śledzić komunikaty wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz sprawdzać serwisy pogodowe, takie jak np. AccuWeather, Mountain Weather Forecasts czy The Weather Channel. O warunkach w Pieninach informuje na bieżąco strona internetowa Pienińskiego Parku Narodowego. Warto także przed wyjazdem zainstalować aplikację turystyczną na telefon w rodzaju Meteo ICM, Blitzortung Lightning Monitor, AccuWeather lub Meteoblue weather & maps.
Pieniny wiosną
Skoro już wiemy, jak sprawdzić pogodę w Pieninach, warto powiedzieć kilka słów na temat poszczególnych pór roku w tych rejonach. Zaczniemy od wiosny w Pieninach, czyli jednego z najspokojniejszych okresów pod względem ruchu turystycznego. W miesiącach takich jak marzec, kwiecień czy maj, Pieniny wybudzają się z zimowego snu. Gdzieniegdzie znajdziemy jeszcze połacie śniegu, ale przeważa kiełkująca zieleń. Od 1 kwietnia są dostępne spływy z flisakami, natomiast od 15 kwietnia czynny jest przewóz łodzią przez Dunajec, można zatem śmiało wybrać się na wyprawę ze schroniska PTTK Orlica na słynną Sokolicę.
Pieniny latem
Pogoda w Pieninach w miesiącach letnich rozpieszcza. To szczyt sezonu turystycznego, a temperatury sięgają 20°C. O tej porze roku trzeba uważać na oparzenia słoneczne, w lipcu częste są także burze, jednak jeśli monitorujemy na bieżąco prognozy pogodowe, uda nam się ich uniknąć. Gdzie w Pieniny latem warto pojechać? Atrakcji nie brakuje — począwszy od zdobywania szczytów takich jak Sokolica, Szafranówka czy Wysoka, przez spływy i przeprawy Dunajcem, po zwiedzanie zamków położonych nad Jeziorem Czorsztyńskim.
Pieniny jesienią
Dla wielu turystów ulubioną porą roku jest jesień. W Pieninach w miesiącach jesiennych wciąż jest dość ciepło, większość atrakcji jest nadal czynna, natomiast brak już gigantycznych tłumów na szlakach. Możemy wędrować górskimi ścieżkami, uprawiać kajakarstwo i rafting, korzystać ze ścieżek rowerowych lub po prostu odpoczywać, delektując się posezonową ciszą i spokojem. Urlop jesienią w górach jest korzystny także dla budżetu domowego, ze względu na niższe ceny — w schronisku PTTK Orlica przygotowaliśmy z tej okazji specjalne pakiety.
Pieniny zimą
Zima w Pieninach także jest bardzo atrakcyjna, ponieważ o tej porze roku ściągają do nas wielbiciele wędrówek w raczkach i rakach oraz amatorzy zimowych sportów. Trasy dla narciarzy są sztucznie naśnieżane, dzięki czemu można liczyć na idealne warunki do zimowego szaleństwa, należy jedynie pamiętać o zabraniu odpowiedniej do warunków w Pieninach garderoby. Temperatury różnią się, w zależności od tego, czy poruszamy się dolinami, czy szczytami. Zima w górach dzieli się także na umiarkowaną (z temperaturami nie niższymi niż -5°C) oraz surową (gdy termometr pokazuje mniej niż -5°C).
Co robić, gdy warunki w Pieninach się pogorszą?
Jeśli mieliśmy w planach odwiedzić Pieniński Park Narodowy zimą, późną jesienią lub wczesną wiosną, pogoda może być bardzo zmienna. Wtedy dobrze jest przygotować sobie plan awaryjny. Na szczęście w Pieninach nie brakuje atrakcji, z których można korzystać także przy złej pogodzie. Polecamy wtedy odwiedzić pijalnie wód uzdrowiskowych, muzea, pawilony edukacyjne i skanseny, a także okoliczne termy i ośrodki SPA.
Gdy przez złe warunki w Pieninach trekking nie jest najlepszym pomysłem, można się wybrać także na zwiedzanie urokliwej Szczawnicy, miejscowości, u której obrzeży znajduje się schronisko PTTK Orlica. Park Dolny w Szczawnicy, Plac Dietla, a także szczawnicka promenada, biegnąca wzdłuż potoku Grajcarek, to miejsca idealne na spacer, nawet w deszczu. W przypadku chwilowego załamania pogody w Pieninach dobrym rozwiązaniem jest również zatrzymanie się w schronisku górskim przy gorącej herbacie, gitarze czy też grach planszowych i przeczekanie w miłej i przytulnej atmosferze, aż sytuacja się poprawi.