Szczawnica - 5 najlepszych punktów widokowych w okolicy
Szczawnica to bardzo malownicza miejscowość. Turyści ściągają tutaj tłumnie nie tylko ze względu na uzdrowiska, ale także zapierające dech w piersiach widoki. Które punkty widokowe w Pieninach w szczególności warto sprawdzić? Gdzie zrobimy piękne zdjęcia? O tym traktuje dzisiejszy wpis. Zapraszamy do lektury i… odwiedzin!
Szczawnica - najpiękniejsze miejsca i punkty widokowe
Poniżej prezentujemy najpiękniejsze punkty widokowe w Pieninach, do których dostaniemy się ze Szczawnicy. Poziom trudności poszczególnych tras jest bardzo zróżnicowany, dlatego przy każdym opisie uwzględniamy także ilość kilometrów, poziom przewyższeń oraz czas potrzebny na pokonanie danego szlaku ze Szczawnicy.
Szlak na Sokolicę ze Szczawnicy
Jednym z najpiękniejszych miejsc w Pieninach jest Sokolica. Szlak ze Szczawnicy doprowadzi nas wprost do charakterystycznej sosny reliktowej i punktu widokowego, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na przełom Dunajca oraz Pieniny Środkowe, Pieniny Małe, Magurę Spiską i Tatry. Wejście na Sokolicę ze Szczawnicy proponujemy zacząć w schronisku PTTK Orlica. Tuż obok naszego obiektu startuje przeprawa łodzią przez Dunajec, następnie czeka nas około godzinny marsz 357 metrów pod górę. Na wejście i zejście z powrotem do schroniska należy zarezerwować około 2-3 godzin, w zależności od kondycji. Pamiętajmy również o zakupie biletu na przeprawę promem (u flisaka) oraz biletu wstępu na platformę widokową na Sokolicy (wejście jest płatne w sezonie letnim).
Szlak na Trzy Korony ze Szczawnicy
Kolejnym wartym uwagi punktem widokowym w Pieninach jest słynny szczyt Trzy Korony. Szlak ze Szczawnicy jest polecany dla osób o dobrej kondycji, ponieważ do pokonania mamy około 9 kilometrów w jedną stronę (co przedkłada się na około 4 godziny marszu). Podobnie jak przy wejściu na Sokolicę, czeka nas przeprawa łodzią przez Dunajec (czynna tylko w wysokim sezonie). Natomiast na miejscu czeka na nas wspaniała platforma widokowa z panoramicznymi widokami na Pieniny i Przełom Dunajca, a także Tatry oraz Beskid Sądecki.
Nieco wygodniejszym rozwiązaniem jest wspinaczka na Trzy Korony ze schroniska PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych, inną opcja jest także wyruszenie z Krościenka nad Dunajcem na szlak na Trzy Korony. Ze Szczawnicy możemy złapać busika, który jedzie do Krościenka, następnie czeka nas około 2-godzinna wspinaczka na szczyt (do pokonania mamy niecałe 4,5 kilometra). Po zdobyciu Trzech Koron możemy się udać przez Sokolicę do schroniska PTTK Orlica na nocleg. Taka cała trasa przy dobrej kondycji zajmie nam około 4-5 godzin (nie licząc dojazdu ze Szczawnicy do Krościenka). Planując taką wycieczkę na słynny punkt widokowy w Pieninach miejmy na uwadze, że raz kupiony bilet uprawnia do wstępu na obie platformy widokowe, Trzy Korony i Sokolicę.
Szlak na Wysoką ze Szczawnicy
Kolejne piękne miejsce w Pieninach, które znają z pewnością dobrze osoby zdobywające Koronę Gór Polski to Wysokie Skałki (inaczej Wysoka). Szlak na Wysoką ze Szczawnicy jest dość długi, liczy prawie 10 kilometrów i jego pokonanie w jedną stronę może zająć około 4 godzin. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest złapanie busika ze Szczawnicy do wsi Jaworki i pokonanie Wysokiej od strony wąwozu Homole. Następnie możemy udać się pieszo grzbietem Małych Pienin z powrotem ku Szczawnicy. Trasa Jaworki-Wysoka-Szczawnica liczy 13,5 km, jej przejście zajmie nam około 5 godzin, w zależności od liczby postojów w malowniczych miejscach po drodze. Jeśli chodzi o sumę podejść, wynosi ona aż 705 metrów. Natomiast na miejscu czeka nas nie tylko chwała zdobywcy najwyższego szczytu Pienin, ale także malownicza panorama z widokami na Pieniny, Tatry, Gorce oraz Beskid Sądecki.
Szlak na Palenicę w Szczawnicy
Gdy mamy za sobą wejście na Sokolicę ze Szczawnicy, byliśmy już na Trzech Koronach, a Wysoka jest gdzieś w planach na później, kiedy kondycja będzie lepsza, świetnym miejscem i zarazem doskonałym punktem widokowym w Pieninach jest Palenica. Szczyt jest łatwo dostępny dla każdego, bez względu na wiek. Możemy na niego wjechać kolejką lub wdrapać się pieszo.
Żółty szlak na Palenicę w Szczawnicy zaczyna się przy ulicy Głównej, niedaleko Kawiarenki u Bacy, Starego Cmentarza w Szczawnicy i przystanku autobusowego Szczawnica UPT. Do pokonania mamy zaledwie 1,6 kilometra, co przy szybkim marszu nie zajmie więcej niż jedna godzina. Natomiast na miejscu czekają na nas nie tylko piękne widoki na Szczawnicę, Pieniny i Beskid Sądecki, ale także mnóstwo atrakcji. Na szczycie znajdują się między innymi: zjeżdżalnia grawitacyjna, plac zabaw, restauracja, a także letni tor saneczkowy dla dzieci. Zejść możemy tak samo lub, jeśli najmłodszych uczestników wycieczki bolą nogi, możemy zjechać na dół kolejką.
Wysoki Wierch - perełka, jeśli chodzi o punkty widokowe w Pieninach
Na koniec prawdziwa perełka, jeśli chodzi o punkty widokowe w Pieninach, czyli Wysoki Wierch. Z polsko-słowackiego szczytu roztaczają się piękne widoki na masyw Trzech Koron, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki czy też Tatry. Aby się dostać na niego ze Szczawnicy, musimy nieco zboczyć podczas wędrówki grzbietem Małych Pienin. Żółty, następnie niebieski, a później znów żółty szlak doprowadzą nas do tego wyjątkowego miejsca w około 3 godziny (do pokonania jest prawie 7 kilometrów i 591 metrów przewyższeń). Następnie możemy ruszyć dalej granią lub zejść na nocleg do Szlachtowej albo powrócić dokładnie tą samą trasą do Szczawnicy.
Sprawdź też:
- Ekwipunek w góry latem - co może się przydać?
- Jak wybrać idealne miejsce na pobyt w Szczawnicy?
- Góry z dziećmi latem - co warto zobaczyć w Pieninach?
- Wakacje z psem w górach - jak przygotować pupila na wyjazd?
Zdjęcie główne: Photo by Karol Kucza on Unsplash