Szczawnica zimą — atrakcji tutaj nie brakuje!
Szczawnica, miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, położone nad potokiem Grajcarek, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego, oferuje wiele atrakcji o każdej porze roku. W miesiącach zimowych także warto je odwiedzić! W dzisiejszym artykule prezentujemy najciekawsze atrakcje w Szczawnicy zimą, podpowiadamy także, jakie miejsca uwzględnić w planie, gdy wybieramy się do Szczawnicy z małymi dziećmi.
Szczawnica zimą — dlaczego warto tutaj przyjechać?
Szczawnica zimą jest zdecydowanie warta odwiedzenia. Miejscowość zlokalizowana tuż przy granicy z Pienińskim Parkiem Narodowym ma wiele do zaoferowania osobom, które uwielbiają zimowe wędrowanie po górach. Dostaniemy się stąd między innymi na Palenicę, Szafranówkę, Bryjarkę, a także Wysoki Wierch i Durbaszkę. Dzięki dobrej komunikacji pomiędzy okolicznymi miejscowościami możemy uwzględnić w planach także takie szczyty jak Trzy Korony, Żar (Branisko) czy Wysoka, a nawet przedostać się szybko w Gorce lub Tatry.
Zimą w Szczawnicy można korzystać do woli z licznych tras narciarskich i stoków oraz szlaków do narciarstwa biegowego. Najpopularniejsze z nich znajdują się na Palenicy, ze szczytu można zjechać jedną z czterech tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Szlaki są oświetlone i ratrakowane, wśród nich znajduje się także trasa czarna z licencją FIS do rozgrywania zawodów w slalomie gigancie. Niedaleko Szczawnicy funkcjonują także: ośrodek narciarski Jaworki — Homole, Polana Sosny w Niedzicy oraz ośrodek narciarski Czorsztyn Ski Kluszkowce.
Atrakcje turystyczne Szczawnicy to nie tylko góry i sporty zimowe
W Szczawnicy zima jest wyjątkowo malownicza i nawet jeśli na co dzień nie przepadamy za wędrowaniem po górach czy też sportami zimowymi, to i tak spędzimy tutaj wspaniały urlop. Jest to miejscowość uzdrowiskowa — we wschodniej części Placu Dietla znajduje się Pijalnia Wód Leczniczych, w której spróbujemy wód leczniczych ze źródeł Helena, Jan, Stefan, Józefina oraz Józef. Atrakcje w Szczawnicy zimą to także urokliwy deptak oraz klimatyczne kawiarnie i restauracje, w których można spróbować regionalnych pienińskich potraw.
Wśród atrakcji turystycznych Szczawnicy warto wymienić najstarszy park zdrojowy w tym mieście, czyli Park Górny. To miejsce, w którym można poczuć się w pełni zrelaksowanym, z daleko od zgiełku miasta. A jeśli uda nam się zorganizować wyjazd do Szczawnicy zimą w okresie okołoświątecznym, czekają na nas magiczne, kolorowe jarmarki bożonarodzeniowe. Deptak i szczawnicki rynek wypełniają się wtedy pięknymi dekoracjami stoiskami z rękodziełem oraz stołami z tradycyjnymi świątecznymi przysmakami. Coroczny jarmark wyróżnia również bogaty program kulturalny.
Szczawnica — atrakcje dla dzieci, które warto uwzględnić w planie wyjazdu
W Szczawnicy atrakcji zimą nie brakuje także z perspektywy młodszych członków rodziny. Jeśli wybieramy się tutaj całą rodziną, warto zadbać o to, aby w programie wyjazdu znalazły się:
- tradycyjny kulig, czyli przejażdżka saniami ciągniętymi przez konie. Zwieńczeniem tej atrakcji może być biesiada lub ognisko z kiełbaskami;
- wyprawa na lodowisko. Szczawnica zaprasza zimą do szaleństw na lodzie przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. W pobliżu znajdują się także: kryte lodowisko przy Stadionie SKS Sokolica w Krościenku nad Dunajcem oraz lodowisko Areny Narciarskiej Jaworki-Homole.
Bardzo ciekawym i stosunkowo łatwym do opanowania sportem zimowym, który może zainteresować najmłodszych członków rodziny, są rakiety śnieżne. Spacer w rakietach rezerwatem Białej Wody czy też z centrum Szczawnicy przez Bryjarkę na Bereśnik dostarczy niezapomnianych wrażeń. Przed wyjazdem warto także sprawdzić aktualną ofertę kulturalną i rekreacyjną, zarówno miasta, jak i obiektu, w którym zatrzymujemy się na nocleg. W Szczawnicy zimą nie brakuje bowiem warsztatów i animacji dla dzieci, np. zawodów w lepieniu bałwana.
Szczawnica — co warto zobaczyć zimą w okolicy?
Co jeszcze mają do zaoferowania okolice Pienińskiego Parku Narodowego i Szczawnica? Atrakcje w zimie, które warto uwzględnić w planie, to także:
- cerkiew św. Jana Chryzostoma w Jaworkach (kościół św. Jana Chrzciciela) — obiekt zbudowano w 1798 roku, jest to dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka;
- cerkiew Opieki Matki Bożej w Szlachtowej — dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka została wzniesiona prawdopodobnie w XVII wieku;
- Czerwony Klasztor — tak nazywa się miejscowość w powiecie Kieżmark, w kraju preszowskim na Słowacji oraz kompleks klasztorny pochodzący z XIV wieku;
- kościół Św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych — drewniany rzymskokatolicki kościół zbudowano prawdopodobnie w 1513 roku;
- Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya, zlokalizowane w budynku dawnej strażnicy granicznej w Szlachtowej koło Szczawnicy. W środku można podziwiać między innymi eksponaty związane z historią uzdrowiska w Szczawnicy oraz kulturę materialną Górali Pienińskich;
- zamek w Niedzicy oraz zamek w Czorsztynie, oba położone malowniczo nad Jeziorem Czorsztyńskim — zimą zwiedzanie warowni jest jak najbardziej możliwe.