Veterný vrch (Wietrzny Wierch) — opis szlaku i wskazówki dla turystów
Wietrzny Wierch (inaczej Veterný vrch) to słowacki szczyt położony na Magurze Spiskiej, pasma górskiego, które wchodzi w skład Pogórza Spiskiego. Szlak turystyczny do tego miejsca interesuje wielu turystów odwiedzających Pieniny, ponieważ widać je z Trzech Koron. Jak zaplanować trasę wędrówki? Przygotowaliśmy dla Was opis szlaku na Wietrzny Wierch oraz wiele praktycznych wskazówek dla turystów.
Wietrzny Wierch – ze szczytu rozciągają się piękne widoki
Veterný vrch (nie mylić z Wielkim Wierchem położonym w Gorcach) to szczyt o wysokości 1 111 metrów n.p.m. Turyści chętnie wędrują do tego miejsca, ponieważ mimo że góra jest niepozorna, rozpościera się z niej piękna panorama na cztery strony świata. Z Wietrznego Wierchu widać Pieniny, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki, Gorce, Tatry, a także Góry Lewockie (pasmo górskie we wschodniej Słowacji, w historycznym regionie Spisz).
Wietrzny Wierch – opis szlaku turystycznego
Szlak turystyczny na Wietrzny Wierch prowadzi z kilku słowackich miejscowości. Do wyboru mamy:
- Wielki Lipnik (Veľký Lipnik),
- Drużbaki Wyżne (Vyšné Ružbachy),
- Podoliniec (Podolinec).
Najkrótszy jest szlak z Wielkiego Lipnika, natomiast najdłuższy — z miejscowości Podolinec.
Wietrzny Wierch – opis szlaku z Wielkiego Lipnika
Szlak turystyczny na Wietrzny Wierch z Wielkiego Lipnika (Veľký Lipnik) jest bardzo chętnie wybierany przez turystów. Trasę wędrówki, liczącą 5,1 kilometra w jedną stronę, przejdziemy ją w około 2 godziny. Spacer możemy wydłużyć o pobliską polanę o nazwie Na Poľane (950 metrów n.p.m. dojście tam z Wietrznego Wierchu zajmie około 50 minut), następnie możemy wrócić tą samą drogą, na dół do Wielkiego Lipnika. Cała trasa liczy niewiele ponad 16 kilometrów, pokonanie jej całej zajmie około 5,5 godziny.
Wietrzny Wierch – trasa wędrówki z miejscowości Drużbaki Wyżne
Inny sposób dotarcia na Veterný vrch to czerwony lub niebieski i zielony szlak turystyczny z miejscowości Drużbaki Wyżne (Vyšné Ružbachy). Trasa wzdłuż czerwonego szlaku jest najkrótsza, liczy 6,3 kilometra i przejdziemy ją w 2,5 godziny. Natomiast jeśli ruszymy niebieskim szlakiem przez Sovia Poľana (891 metrów n.p.m.) i Pod Zbojníckym stolom (944 metrów n.p.m.), taka ponad 8-kilometrowa wycieczka zajmie około 3 godzin w jedną stronę. Wrócić możemy tak samo, możemy także zejść do miejscowości Wielki Lipnik.
Wietrzny Wierch – szlak turystyczny z Podolińca
Najdłuższy szlak turystyczny na Wietrzy Wierch prowadzi ze słowackiej miejscowości Podoliniec (Podolinec). Przejście zielonym szlakiem przez Panské lúky (642 metrów n.p.m.), Sovia Poľana (891 metrów n.p.m.) i Pod Zbojníckym stolom (944 metrów n.p.m.) zajmie do 4 godzin. Do pokonania mamy aż 11,9 kilometra w jedną stronę. Z zejściem do Wielkiego Lipnika trasa wędrówki liczy łącznie powyżej 17 kilometrów, dlatego ten wariant jest polecany dla turystów o dobrej kondycji.
Wietrzny Wierch – wskazówki dla turystów
Na szczycie Wietrznego Wierchu znajduje się rzeźba przedstawiająca niedźwiedzia oraz metalowa tabliczka z opisem panoramy. Możemy także skorzystać z księgi wpisów i pozostawić po sobie ślad w górach. Jeśli chodzi o ważne wskazówki dla turystów, z uwagi na to, że trasa wędrówki nie należy do krótkich, a w okolicy nie ma schronisk, dobrze jest wziąć ze sobą prowiant na cały dzień. Pamiętajmy również, aby ubrać się zgodnie z porą roku i warunkami pogodowymi, a także, by wyposażyć się w papierową mapę turystyczną, aby nie pobłądzić na Pogórzu Spiskim.
Wietrzny Wierch – będąc w okolicy, warto odwiedzić słowackie miejscowości
Wietrzny Wierch (inaczej Veterný vrch) to słowacki szczyt. Będąc w tej okolicy, warto zaplanować wyprawę tak, aby zwiedzić także okoliczne miejscowości. Bardzo interesującym miejscem jest np. płaskowyż Słowacki Raj, zlokalizowany na terenie powiatów: popradzkiego, spiskonowowiejskiego i rożniawskiego. To właśnie tutaj znajduje się unikatowy rezerwat Słowacki Raj, składający się z ponad 300 km pieszych szlaków oraz 150 km tras rowerowych.
Najpopularniejsze atrakcje Słowackiego Raju to: Dobrzyńska Jaskinia Lodowa (Dobšinská Ľadová) oraz Gejzer Herlański (Herľany). Jeśli chodzi o wskazówki dla turystów związane z dojazdem, najłatwiej tutaj dotrzeć samochodem z miejscowości Hrabusice (niecałe pół godziny). Odległość pomiędzy Słowackim Rajem a Krakowem wynosi niecałe 200 km (dojazd trwa około 4 godzin), natomiast z Nowego Targu czy też Zakopanego jedzie się tylko 2 godziny (do pokonania mamy około 100 km).
Ciekawą miejscowością położoną w okolicy Wietrznego Wierchu jest także Spiskie Podgrodzie (Spišské Podhradie, dawniej Podegrodzie Spiskie). Miasto znajduje się w powiecie Lewocza, w dolinie pomiędzy Zamkiem Spiskim i Spiską Kapitułą. Przez mieszkańców obeznanych w tutejszych szlakach turystycznych, a także i odwiedzających przyjezdnych, jest nazywane „słowackim Watykanem”. To właśnie tutaj znajduje się Spiska Kapituła (Spišská Kapitula), czyli siedziba biskupa Spiszu. Zamek Spiski, Spiska Kapituła, a także miejscowości Spišské Podhradie i Levoča zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.