Wielki Lipnik — szlaki turystyczne oraz informacje dla zwiedzających
Wielki Lipnik często stanowi bazę wypadową dla turystów, którzy wybierają się do Czerwonego Klasztoru, na Wysoki Wierch, Durbaszkę, należącą do Korony Gór Polski Wysoką lub w zupełnie odwrotnym kierunku — ku słowackim szczytom Kvasnik i Veterný vrch. Co warto odwiedzić, będąc w tej miejscowości? Jakie inne atrakcje w Pieninach znajdują się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego oraz w jego bliskiej okolicy? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Wielki Lipnik — co to za miejscowość?
Wielki Lipnik to duża wieś, zlokalizowana w powiecie Lubowla, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Pienin i Magury Spiskiej. Jej powstanie datuje się na 1330 rok, przy czym pierwotnie były to dwa odrębne miasta — Lipnik Stary oraz Wyżni. Obecnie jest to miejscowość rolnicza o charakterystycznej dla słowackiego Spiszu zwartej budowie, do której turyści zaglądają po drodze na okoliczne szczyty, takie jak np. Wysoki Wierch, Durbaszka, Wysoka czy też Veterný vrch.
Wielki Lipnik — szlaki turystyczne
Z Wielkiego Lipnika można się dostać do Czerwonego Klasztoru. Słowacka miejscowość słynie przede wszystkim z charakterystycznej budowli sakralnej o czerwonych gzymsach. Teren zespołu klasztornego został udostępniony turystom do zwiedzania. Do atrakcji prowadzi czerwony szlak, trasa liczy niewiele ponad 8 kilometrów i da się ją przejść w niecałe 3 godziny. Po drodze możemy podziwiać urokliwe: Przełęcz pod Tokarnią oraz Przełęcz pod Klasztorną Górą.
Z Wielkiego Lipnika dojdziemy także na Wysoki Wierch (898 metrów n.p.m.). Trasa prowadzi czerwonym szlakiem do Przełęczy pod Tokarnią, a następnie żółtym — na sam szczyt. Przejście 3,5 kilometra zajmuje około 1,5 godziny. Następnie możemy się udać na wschód, w kierunku Durbaszki i Wysokiej, na północ do polskiej wsi Szlachtowa albo na zachód — przez Cyrhle, Łaźne Skały, Szafranówkę i Palenicę — do Szczawnicy. Ostatnia z wymienionych opcji oznacza spacer o łącznej długości ponad 10 kilometrów, natomiast czas przejścia wspomnianych szlaków wynosi około 3 godzin i 40 minut.
Wielki Lipnik to również baza wypadowa dla osób zmierzających na Durbaszkę (934 metrów n.p.m.) oraz Wysoką (1050 metrów n.p.m.). Szlak na Durbaszkę przez Wysoki Wierch liczy 5,6 kilometra, a czas przejścia wynosi niewiele ponad 2 godziny. Z kolei spacer ku szczytowi zaliczającemu się do Korony Gór Polski — Wysokiej — wiąże się z pokonaniem ponad 7 kilometrów, co powinno zająć około 3 godzin. Następnie możemy zejść przez Rezerwat Wysokie Skałki i Wąwóz Homole do wsi Jaworki na nocleg lub ruszyć dalej na wschód, np. w kierunku miejscowości Litmanova.
Z Wielkiego Lipnika ruszymy też na wycieczki ku słowackim szczytom Kvasnik oraz Veterný vrch (po polsku: Wietrzny Wierch). Ostatnia z wymienionych gór wznosi się na wysokość 1111 metrów n.p.m. i znajduje się w Magurze Spiskiej. Turyści określają to miejsce jako jeden z najlepszych punktów widokowych w Słowackich Pieninach. Będąc na samej górze, możemy podziwiać Tatry Polskie i Słowackie, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Gorce, a także Pieniny. Poza tatrzańskimi wzniosłościami w szczególności w oczy rzucają się królewska Babia Góra oraz symbol Pienin — Trzy Korony.
Wielki Lipnik — inne atrakcje w okolicy
Wieś Wielki Lipnik jest znana ze Źródła św. Andrzeja — miejsca, z którego wypływa lecznicza woda mineralna. Turyści chętnie odwiedzają również murowaną greckokatolicką cerkiew św. Michała. Budowla sakralna utrzymana w stylach barokowym i klasycystycznym pochodzi z 1794 roku. Wewnątrz znajduje się Narodowy Zabytek Kultury (Národná kultúrna pamiatka) — ikona datowana na początki XX wieku. Do obu tych miejsc dotrzemy pieszo z centrum w ciągu kilku minut.
Jeśli zaś chodzi o atrakcje Pienin Słowackich, w okolicy wsi Wielki Lipnik, warto wspomnieć o Zamku Lubowelskim. Do warowni — nazywanej w języku słowackim Hrad Ľubovňa lub Ľubovniansky hrad — dojedziemy autem w około 20 minut. Znajduje się ona w historycznym regionie Spisz. Dla turystów udostępniono muzeum oraz skansen z zabytkami regionu spiskiego, zwiedzanie jest możliwe z przewodnikiem lub bez niego, wykorzystując materiały wydrukowane w 9 różnych wersjach językowych, w tym także po polsku.
W pobliżu Pienin Słowackich znajduje się też Zamek w Kieżmarku. Dojazd do warowni samochodem z Wielkiego Lipnika nie zajmie więcej niż 50 minut. Zespół zamkowy to jedyna taka budowla spiska, którą udało się zachować w pełni. Obecnie cały obiekt służy celom muzealnym. Zwiedzanie jest możliwe w sezonie od maja do września, jedynie z przewodnikiem. Bilety wstępu kosztują od 1 do 6 €. Na miejscu poznamy niezwykle ciekawą historię twierdzy i jej właścicieli, możemy również podziwiać liczne eksponaty — zabytkowe pojazdy, przedwieczną aptekę oraz oryginalne wynalazki Vojtecha Alexandra.
Inne warte odwiedzenia atrakcje regionu Spisz to:
- Przełom Jarzębiński oraz Czarcia Skała — wąwóz i charakterystyczna formacja skalna znajdują się w miejscowości Jarabina (Jarzębina) na Słowacji, niedaleko miasta Stará Ľubovňa,
- Nestville Park — nowoczesna destylarnia stanowi hołd dla najstarszej słowackiej gorzelni działającej w miejscowości Hniezdne. Park kulturowy składa się z kilku części: historycznej, współczesnej oraz tradycyjnej. Podczas zwiedzania można spróbować najlepszych wyrobów z północnego Spiszu,
- SKI Park Vyšné Ružbachy — zimą SKI Park zaprasza narciarzy, natomiast latem miłośników kąpieli w basenach geotermalnych. Przez cały rok działają tutaj także liczne ośrodki uzdrowiskowe.
Wielki Lipnik to nie tylko baza wypadowa podczas wypraw w góry, na Wysoki Wierch, Durbaszkę czy Wysoką. To również spokojna wieś, w której można miło spędzić czas przed wyruszeniem dalej, w głąb Słowacji. Z miejscowości prowadzą liczne piesze szlaki turystyczne, natomiast autem można się stamtąd dostać do Lubowli (20 minut), Nestville Park (15 minut) bądź Kieżmarku (40-45 minut). Planując urlop w Pieninach, z pewnością warto rozważyć pobyt w tym pełnym atrakcji miejscu.