Zamek Czorsztyn zaprasza miłośników historii i poszukiwaczy przygód
Usytuowany na wyniosłej, niedostępnej skale, pozwalał kontrolować znaczną cześć doliny rzeki Dunajec. Pełnił rolę twierdzy na rozwidleniu ważnych szlaków handlowych i dróg dyplomatycznych, głównie tych wiodących na Węgry. Gościli w jego murach królowie; był siedzibą izby celnej oraz starostów. Stoczono tu liczne zwycięskie boje, ale i przegrane bitwy oraz liczne klęski żywiołowe nie oszczędziły mieszkańców Zamku Czorsztyn.
Udostępniony zwiedzającym w 1996 jest w dużej mierze ruiną, ale rekonstrukcja zamku postępuje systematycznie i być może wkrótce przez Jezioro Czorsztyńskie patrzeć będą na siebie dwie wspaniałe budowle obronne: zamek Czorsztyn i zamek Niedzica.
Zamek Czorsztyn – adres
Zamek w Czorsztynie znajdziemy pod adresem:
Ul. Zamkowa
34-400 Czorsztyn
Zamek Czorsztyn – dojazd, parkingi
Do zamku Czorsztyn wiedzie wygodna niezatłoczona trasa z Nowego Targu – 25 km można przejechać samochodem osobowym mniej więcej w pół godziny.
Z Zakopanego trasę o długości ok. 50 km można przejechać górą przez Nowy Targ lub dołem przez Poronin, Bukowinę Tatrzańską, Łapsze Niżne.
Z kierunku wschodniego, czyli ze Szczawnicy jest niecałe 15 km (droga 969 przez Krościenko), które pokonuje się w czasie ok. 20 minut.
Od parkingu usytuowanego przy ul. Zamkowej do wejścia jest około 500 m – zamek Czorsztyn znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego i samochodami nie można tam wjeżdżać.
Parking pod zamkiem pobiera opłaty w okresie od 1 maja do 30 września. Do rozliczenia opłaty parkingowej warto zachować bilety wstępu do ruin zamku – w zależności od ilości czasu spędzonego na zamku można być zwolnionym z opłaty: za mniej niż 90 minut postój jest darmowy, po przekroczeniu tego limitu opłata za godzinę dla osobówki wynosi 5 złotych.
W okolicach zamku nad Jeziorem Czorsztyńskim znajdują się przystanie statków i promów kursujących na drugą stronę jeziora do Niedzicy. Po obejrzeniu ruin Czorsztyna można więc przeprawić się na drugą stronę i obejrzeć zamek niedzicki oraz zaporę czorsztyńską.
Zamek w Czorsztynie – historia
O zamku w Czorsztynie w swoich kronikach pisał Jan Długosz. Według kronikarza właścicielem zamku Czorsztyńskiego miał być krakowski szlachcic i krzyżowiec Piotr Wydżga. Miał tu także przebywać Bolesław Wstydliwy podczas najazdu Tatarów w roku 1241. Jednak ani inne źródła pisane, ani wykopaliska archeologiczne nie potwierdzają zapisów Długosza.
Na pewno początki zamku w Czorsztynie można datować na czas działalności na ziemi sądeckiej księżnej Kingi, która była właścicielką tego terenu i być może zamek Czorsztyński jest wymienioną w jednym z dokumentów pochodzącym z 1320 roku warownią Wronin.
Polski król Kazimierz Wielki zlecił przebudowę zamku w Czorsztynie i otoczenie go wysokimi murami obronnymi. Potwierdza to zarówno kronikarz nadworny Janko z Czarnkowa, jak i inne dokumenty z okresu rządów Kazimierza Wielkiego.
Wzmocniony zamek Czorsztyn doskonale pełnił funkcję warowną przez wiele lat. Liczne przebudowy, głównie w XVII wieku, zmieniały bryłę budowli, przede wszystkim poprzez dodawanie kolejnych baszt lub wież obronnych. Upadek zamku przyszedł wraz z rządami Sasów. Podczas sporu o tron między Augustem Sasem a Stanisławem Leszczyńskim, zamek Czorsztyn splądrowali Kozacy. Pod koniec wieku XVIII dzieła zniszczenia dopełnił pożar powstały od pioruna, który całkowicie strawił dachy pokrywające zamek.
W latach 1819 – 1945 właścicielami dóbr byli członkowie rodziny Drohojowskich. Wprawdzie przeprowadzali drobne remonty, zabezpieczali częściowo ruiny przed zniszczeniem, to trudno ich działania nazwać rekonstrukcją.
Poważne prace na zamku w Czorsztynie rozpoczęto w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. Zabezpieczono ruiny, przeprowadzono szereg prac wykopaliskowych, dokonano inwentaryzacji zabytku.
W roku 1992 zabytek udostępniono zwiedzającym. Poza niewątpliwymi walorami historycznymi, budowla ma także ciekawostki przyrodnicze. Tu na zamku ma swoje stanowisko endemiczna roślina pszonak pieniński, nad żółtymi kwiatami którego można latem obserwować wspaniałe okazy motyla z gatunku niepylak apollo.
Rekonstrukcja zamku w Czorsztynie jest trudna i bardzo kosztowna, jednak wszystko wskazuje na to, że będzie nadal prowadzona.
Zamek w Czorsztynie - legendy
Jest ich sporo, tak jak w przypadku większości górskich atrakcji. Jedna z legend nawiązuje do czasów powstania chłopskiego na Podhalu. W roku 1651 zamek opanował jeden z przywódców powstania Aleksander Kostka - Napierski. Odbijanie budowli z rąk buntowników zajęło wojskom biskupa krakowskiego Piotra Gembickiego dwa dni. Kostka – Napierski wraz z innym przywódcą Stanisławem Łętowskim został pojmany, uwięziony i stracony (18 lipca 1651 w Krakowie nabito go na pal). Zanim zginął, zgodnie z legendą, zdążył ukryć w podziemiach zamku Czorsztyńskiego kosztowności, które zrabował podczas łupienia podhalańskich szlachciców. Do dzisiaj nie odnaleziono skarbu, a historyków dręczy pytanie: czy był Kostka –Napierski bohaterem broniącym uciśnionych chłopów, czy zdrajcą wykorzystującym trudny moment zaangażowania Rzeczpospolitej w spór z Kozakami (powstanie Chmielnickiego), aby zostać sławnym i wzbogacić się.
Zwiedzanie zamku w Czorsztynie – godziny otwarcia
Dla zwiedzających udostępnione są ruiny zamku górnego i średniego oraz baszty Baranowskiego i Zieleniec. Bez wątpienia największym walorem jest możliwość podziwiania z zamku górnego szerokiej panoramy jeziora, Pienin, Tatr, Gorców, Podhala.
Dla turystów przygotowano wystawę dotyczącą historii zamku Czorsztyn oraz ekspozycję z reprodukcjami kart pocztowych pochodzących ze zbiorów Pienińskiego Parku Narodowego.
Zamek w Czorsztynie w sezonie maj – wrzesień czynny jest codziennie w godzinach 9.00 – 18.00. Od października do końca kwietnia można tu wejść między 10.00 a 15.00 (z wyjątkiem poniedziałków). Zamek jest niedostępny również 1.01., 1.11., w Wielkanoc oraz 25 i 26 grudnia.
Zamek w Czorsztynie – cennik biletów
Ceny biletów:
- do końca marca 2020 roku obowiązują ceny 6 PLN bilet normalny i 3 PLN ulgowy.
- od pierwszego kwietnia 2020 jest podwyżka: normalny będzie kosztować 7 PLN, ulgowy bez zmian – 3 PLN.
Warto wiedzieć, że na zamku Czorsztyn wnosi się opłatę za wykonywanie fotografii ślubnych czy innych okolicznościowych. Ceny regulują przepisy zawarte w regulaminie dostępnym w kasach zamku.