Zimowisko dla dzieci z rodzicami w schronisku PTTK Orlica w Pieninach
Szukasz zimowiska dla dzieci z rodzicami, podczas którego wszyscy, zarówno młodsi, jak i starsi członkowie rodziny, będą się doskonale bawić? Ferie zimowe organizowane przez PTTK Orlica w Pieninach to idealna propozycja. Tutejsze okolice stwarzają bowiem ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o wspólne aktywności i rodzinne, zimowe wycieczki.
Jak wybrać idealne miejsce na zimowisko dla dzieci w górach z rodzicami?
Na rodzinne zimowisko w górach warto wybrać taki obiekt, który jest przystosowany do potrzeb rodzin z dziećmi, a więc oferuje:
- komfortowe pokoje, najlepiej z prywatną łazienką;
- możliwość wypożyczenia niektórych sprzętów (np. raczków lub rakiet śnieżnych);
- możliwość zarezerwowania pobytu z wyżywieniem;
- specjalny kącik przygotowany z myślą o dzieciach, np. bogaty w gry planszowe, klocki, przybory do rysowania, puzzle oraz książki.
Warto sprawdzić, czy do miejsca zimowiska dla dzieci z rodzicami jest dobry dojazd, a także czy blisko znajdują się: atrakcyjne szlaki turystyczne, baseny termalne, wypożyczalnie łyżew i nart oraz inne ciekawe miejsca (np. muzea lub zamki). Jednocześnie nocleg powinien być zlokalizowany w oddaleniu od głównej drogi, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym członkom rodziny. Wszystkie te kryteria spełnia schronisko PTTK Orlica!
Schronisko PTTK Orlica zaprasza na zimowisko dla dzieci z rodzicami
Schronisko PTTK Orlica znajduje się na obrzeżach miejscowości Szczawnica. Dzięki tak atrakcyjnej lokalizacji w programie rodzinnego zimowiska w górach możemy przeplatać ze sobą zarówno sporty zimowe, jak i inne aktywności, takie jak np.:
- relaks w termach, np. pobliskich Termach Podhalańskich;
- wjazd kolejką na słynną górę Palenica;
- wycieczki edukacyjne, np. szlakiem edukacyjnym Małych Zdobywców Gór lub do: Czerwonego Klasztoru, Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego czy też zamków położonych nad Jeziorem Czorsztyńskim;
- zimowe spacery spokojnym tempem po uzdrowiskowej miejscowości Szczawnica, promenadą nad Dunajcem, wąwozem Homole czy też do wodospadu Zaskalnik.
Zimowy wypoczynek dla dziecka i rodzica w PTTK Orlica warto zarezerwować w pakiecie z wyżywieniem. Wtedy pod koniec aktywnego dnia nie musimy poświęcać czasu na szukanie restauracji, a dodatkowo zyskujemy okazję, aby spróbować na miejscu przepysznych, lokalnych potraw, przyrządzanych według starodawnych góralskich przepisów. Zimą w szczególności polecamy serwowane w naszej restauracji: janosikowy placek, kwaśnicę z żeberkami, baranią zupę gulaszową oraz robione na miejscu pierogi (w tym między innymi bacowskie). Po więcej informacji zapraszamy do sprawdzenia oferty schroniska PTTK Orlica na ferie zimowe 2025.
Jak dojechać na zimowisko w górach w schronisku PTTK Orlica?
Schronisko PTTK Orlica znajduje się w miejscowości Szczawnica. Dostaniemy się tutaj łatwo przez cały rok, zarówno samochodem, jak i bez auta, np. pociągiem lub busem - z Nowego Targu, Nowego Sącza, Krakowa lub pobliskich mniejszych miejscowości. Samochodem trzeba po wjeździe do Szczawnicy przejechać deptakiem około 500 metrów i następnie skręcić na wzgórze po lewej stronie, gdzie znajduje się parking przeznaczony wyłącznie dla Gości. Przystanek autobusowy znajduje się około 15-20 minut pieszo od schroniska PTTK Orlica. W przypadku zimowiska dla dzieci z rodzicami zalecamy przybyć do nas własnym samochodem, to najwygodniejsza opcja dla całej rodziny.
Jakie szczyty można zdobyć podczas zimowiska dla dzieci z rodzicami w PTTK Orlica?
Zimowy wypoczynek dla dziecka i rodziców może być aktywny także wtedy, gdy nie jeździmy na nartach. W okolicy nie brakuje szlaków turystycznych, które są łatwo dostępne także zimą. Poza wspomnianym wąwozem Homole czy też szlakiem ze Szczawnicy do wodospadu Zaskalnik, w zimowych warunkach możemy się przejść także na:
- Palenicę - podczas zimowiska dla dzieci w górach dobrym rozwiązaniem jest wjazd na Palenicę kolejką i następnie zejście pieszo do Szczawnicy. Na Palenicy działa bardzo prężnie strefa gastronomiczna, można się tam zagrzać przy zupie czy wypić gorącą czekoladę, dzięki czemu nawet najmłodsi uczestnicy wyprawy się nie zmęczą;
- Durbaszkę - wejście na Durbaszkę drogą dojazdową ze wsi Jaworki (z pominięciem wąwozu Homole) zajmie około godziny. Na miejscu czekają na nas bajeczne widoki z grzbietu Małych Pienin i zanim zejdziemy z powrotem, możemy się zagrzać w pobliskim schronisku górskim;
- Bereśnik - na szczyt należący już do Beskidu Sądeckiego, a nie Pienin, dostaniemy się ze Szczawnicy w około 2 godziny. Szlak jest pozbawiony utrudnień, przed ruszeniem w drogę powrotną możemy także odpocząć w tutejszym schronisku górskim.
Jeśli planujemy dłuższe wędrówki po górach, pamiętajmy o tym, aby na zimowisko w górach wyposażyć każdego członka rodziny w dobrej jakości, zimowe obuwie turystyczne, a także kijki trekkingowe ze specjalnymi zimowymi końcówkami oraz raczki lub przynajmniej antypoślizgowe nakładki na buty. Nawet najprostszy szlak turystyczny zimą może być bardziej wymagający, przez co jego pokonanie zajmie nam więcej czasu. Dobre buty górskie, ciepłe ubrania oraz zapas rękawiczek i skarpet (na wypadek przemoczenia) stanowią klucz do udanego, komfortowego i bezpiecznego rodzinnego wyjazdu w góry!