Wody lecznicze występujące w Szczawnicy
Szczawnica oferuje nam nie tylko możliwość spędzenia wyjątkowego urlopu, ale również wiele atrakcji i miejsc, których widok na długo utkwi nam w pamięci. Ta pienińska miejscowość słynie jeszcze z czegoś więcej, a mianowicie z naturalnych wód leczniczych. Woda Stefan, Józefina, Józef, Magdalena, Jan, Szymon, Wanada, Pitoniakówka, Helena to tylko niektóre z tych, które występują w Szczawnicy i są pomocne w leczeniu wielu schorzeń.
Woda HELENA
klasyfikacja: 0,15 % woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapiennym.
Wodę Helenę odkryto w Parku Dolnym w Szczawnicy, u stóp góry Bryjarka. Nazwę zaczerpnięto od imienia księżnej z domu Woronieckiej, która była żoną hrabiego Adama Stadnickiego.
Woda Helena jest wykorzystywana w leczeniu takich dolegliwości jak: osteoporoza, podwyższony poziom cholesterolu, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Jest świetna również dla tych, u których stwierdzono niedobór wapnia, magnezu czy sodu. Ponieważ jest to woda lecznicza, to można ją także stosować do inhalacji.
Woda JAN
klasyfikacja: 0,41% woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowym.
Źródło Jan zostało odkryte ponad 100 lat temu, a dokładnie w 1869 r. Nazwa pochodzi od Jana Zielonki, który był odkrywcą źródła. Wodę Jan w Szczawnicy można znaleźć niecałe 150 metrów od Placu Dietla, a dokładnie przy ulicy Języki.
Woda STEFAN
klasyfikacja: 0,40 % woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowym; szczawa jodkowa.
Woda ta jest bogata w składniki, takie jak magnez, wapń, potas, żelazo czy lit. Działa równie dobrze, co pozostałe, szczawnickie wody. Można ją także stosować do inhalacji.
Zdrój WALERIA
Walerię widać już z daleka, zwłaszcza gdy zbliżamy się w kierunku Placu Dietla. Zdrój jest obudowany uroczą altaną. Odkrył go w 1840 r. lekarz Onufry Trembecki. Źródło nazwę zawdzięcza po imieniu jego żony. Woda ze źródła Walerii, od 1940 r., nie jest już wykorzystywana.
Woda JÓZEFINA
klasyfikacja: 0,53 % woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowym; szczawa jodkowa.
Źródło Józefina uchodzi za jedno z najstarszych w Szczawnicy. Nazwę zawdzięcza na cześć żony Stefana Szalay’a.
Woda Józefina charakteryzuje się wyjątkowo wysoką zawartością sodu, wapnia i magnezu, przez co jest polecana osobom cierpiącym na osteoporozę bądź mającym podwyższony poziom cholesterolu.
Woda JÓZEF
klasyfikacja: 1,1 % woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowym; szczawa jodkowa.
Skoro w Szczawnicy istnieje źródło Józefina, to musi być również i woda Józef! Zostało ono nazwane na cześć syna pierwszego właściciela. I zrobiono to dopiero w 2001 roku, podczas uroczystych obchodów. Co ciekawe, woda Józef wypływa samoczynnie, bez żadnych ingerencji ludzi, z głębokości aż 27 m.
Józef posiada wiele właściwości zdrowotnych – ma prawie dwukrotnie więcej sodu, jak Józefina. W wodzie znajdziemy także wapń w ilości 195,2 mg/dm3.
Woda MAGDALENA
klasyfikacja: 2,76% woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowym; szczawa jodkowa.
Naturalna woda lecznicza Magdalena jest bardzo popularną wodą, a to ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Stosują ją głównie osoby z problemami ortopedyczno-urazowymi, otyłe lub mające problemy reumatologiczne.
Wody ogólnie dostępne, bez opłat:
- WANDA - klasyfikacja: 0,8 % woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowym. Źródło wody Wanda znajduje się w Parku Dolnym w Szczawnicy.
- SZYMON - klasyfikacja: 0,2 % woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowym. Źródło wody Szymon znajdziemy przy zejściu na kolejkę linową na Palenicę
- PITONIAKÓWKA - klasyfikacja: 0,3 % woda mineralna swoista w charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowym. Źródło wody Pitoniakówka mieści się za bazą PKS, przy ulicy Skotnickiej.
Nie bez powodu Szczawnica jest nazywana królową polskich wód. Jest ich tak wiele, i każda z nich działa dobroczynnie na zdrowie. Koniecznie i Wy musicie ich spróbować!