Jak i dlaczego Szczawnica stała się miejscowością uzdrowiskową?
Szczawnica to wyjątkowa miejscowość uzdrowiskowa, która każdego z nas zachwyci swoimi wodami leczniczymi oraz czystością powietrza. Leżąca w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego, daje dostęp do wielu atrakcji, a zwłaszcza do spływu przełomem Dunajca. Jakie są jednak początki Szczawnicy? Dlaczego obecnie stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc, które warto odwiedzić nie tylko latem, ale nawet zimą? O tym w naszym artykule.
Szczawnica i jej atrakcje
Spędzając nocleg w Szczawnicy, warto nie tylko zwiedzić okolicę, wspiąć się na szczyty, ale również zwiedzić całą miejscowość.
Plac Dietla – zabudowa całego placu to przykład polskiego budownictwa z XIX wieku, z kilkoma elementami zaczerpniętymi ze sztuki zachodniej.
Willa Stara Kancelaria w Szczawnicy – trochę historii
Willę Stara Kancelaria w Szczawnicy wybudowano pod koniec XIX w., a dokładnie w latach 1864-1865. Znajduje się ona w pobliżu zdroju „Waleria”, które odkryto około 1840 r. Po upływie 10 lat od odnalezienia źródła, lekarz uzdrowiska Onufry Trembecki postanowił udostępnić gościom źródło w celu kąpieli. Za twórcę zaś całego uzdrowiska w Szczawnicy uważa się Józefa Szalaya, który źródło nazwał „Walerią” (po żonie Onufrego Trembeckiego). Źródło Waleria kiedyś znajdowało się w grocie wykonanej ze znalezionych kamieni. Obecnie znajduje się w metalowej altance. Waleria była użytkowana do końca II wojny światowej – po tym czasie została zamknięta, gdyż ujęcie wody było niestety zanieczyszczone.
Wracając do historii willi Stara Kancelaria w Szczawnicy… Wybudowano ją w stylu alpejskim. Posiada charakterystyczną drewnianą konstrukcję połączoną z kamieniem. Niegdyś w Starej Kancelarii znajdowała się kancelaria Górnego Zakładu oraz mieszkanie zarządcy, obecnie jest ona zagospodarowana m.in. na mieszkania prywatne.
Tuż przy placu Dietla znajduje się wspaniały park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego, o powierzchni aż 10 ha. Możemy tu spotkać różnorodne odmiany roślin, w tym buki, klony, jodły czy tuje. Przechadzając się laskiem, odkryjemy także lasek modrzewiowy zasadzony z nasion specjalnie sprowadzanych z Tokio.
Za zabytkową Willą Szwajcarka w Szczawnicy widnieje neogotycka kaplica zdrojowa pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Nieba z bardzo ciekawym wnętrzem. Również i tę atrakcję Szczawnicy warto zobaczyć!
Szczawnica oferuje swoim turystom mnóstwo możliwości spędzenia wolnego czasu, zwłaszcza w sposób aktywny. Dzięki wielu atrakcjom, restauracjom, hotelom, jest w stanie przyjąć mnóstwo gości oraz dostarczyć im wielu niezapomnianych chwil. Dodatkowym atutem Szczawnicy jest kolejka krzesełkowa, która daje możliwość poznania Palenicy i podziwiania z jej szczytu najodleglejszych zakątków Pienin.
Szczawnica i spływ Dunajcem
Szczawnica to także miejsce, które sprowadza turystów ze względu na spływ tratwą w dół Dunajca. Daje on wiele emocji nie tylko dorosłych, ale również dzieciom. Jeśli uwielbiasz natomiast wędkować, to również i Szczawnica okaże się doskonałym wyborem. Rzeka Dunajec obfituje w ryby, w szczególności pstrągi, głowacice oraz lipienie.
Na to, że Szczawnica stała się doskonałą miejscowością na wypady w góry z dziećmi, ze znajomymi, czy nawet wypady firmowe, ma także wpływ możliwość uprawiania sportów zimowych. Zarówno początkujący narciarze, jak i zaawansowani, będą mogli tu skorzystać z wielu tras zjazdowych.
Miasto Szczawnica stawia na rozwój i nie zamyka się przed nowymi turystami. Mimo, że mieszka tu nieco ponad 7000 mieszkańców, to jest to miasto zachwycające świeżym, górskim powietrzem, bezpieczne dla turystów, oferujące wiele zabytków i budowli. Ma swój wyjątkowy charakter, niespotykany w żadnym innym miejscu.
Promenada spacerowa wzdłuż Grajcarka
W wolnej chwili warto także przespacerować się promenadą wzdłuż Grajcarka. Swój początek ma przy dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę. W którymś momencie, promenada łączy się ze ścieżką dla pieszych oraz rowerów. Idąc promenadą, możemy chwilę odpocząć na ławce, podziwiać przepiękne widoki oraz stylowe mostki. Również wieczorem promenada przepięknie się prezentuje – klimatu nadaje oświetlenie wzdłuż drogi, które jasnym, a zarazem delikatnym światłem oświetla całą ścieżkę.
Kotuńka - skała z figurą górala
Chcemy Wam przedstawić Kotuńkę – to skała znajdując się na zakolu Dunajca, wystająca spod nurtu wody. Nazwa Kotuńka wzięła się stąd, iż skała o wysokości około 438 m n.p.m. wyłania się niczym kot. Uwagę przykuwa rzeźba górala znajdująca się na szczycie skały. Podhalański góral o wysokości aż 3 metrów ma witać przybyłych turystów. To miejsce, które szczególnie latem jest oblegane przez zwiedzających robiących sobie fotografie.
Urlop w Pieninach, zwłaszcza w Szczawnicy, musi być udany. Bez względu na pogodę.
O historii i atrakcjach Szczawnicy można byłoby pisać wiele, dlatego koniecznie musicie zobaczyć całą miejscowość!